Zincir Marketlere Yeni Yasak! Artık Satılamayacak


Ticaret Bakanlığının hazırladığı taslağa göre zincir marketlere bazı yasaklar getirildi. Buna göre zincir marketler artık saat 11.00 dan önce faaliyetlerine başlayamayacak. Ticaret Bakanlığının hazırladığı taslağa göre zincir gıda marketlerinde tütün grubu, mobilya, cep telefonu, beyaz eşya ve her türlü elektronik eşya satışı yapılmayacak. Bakkal ve mini marketleri desteklemek amaçlı yapılan bu düzenlemede ayrıca zincir gıda marketleri saat 11.00 dan önce faaliyetlerine başlayamayacak.

Ticaret Bakanlığının hazırladığı kanun teklifi taslağına göre tüketicinin korunması ve perakende işletmelerin dengeli şekilde büyümesi için bazı değişikliklere gidilecek. Bu taslağa göre zincir mağazaların küçük işletmelere olan olumsuz etkilerinin azaltılması sağlanacak. Bu nedenle zincir marketlerin bazı ürünleri satmasına yasak getirileceği belirtildi. 

Elektronik Ortamda Satış Hariç 

Ticaret Bakanlığının hazırladığı taslağa göre zincir marketlere gelen tütün mamulleri, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satma yasağı elektronik ortamdaki satışları kapsamayacak. Zincir marketlerin elektronik ortamdaki satışları mevcut yasak ve düzenlemeler ile devam edebilecek.

Bu taslak gereğince zincir marketler raflarının yüzde 1ini coğrafi ürünlere ayırmak zorunda kalacak. Coğrafi ürünlerin yanı sıra marketin bulunduğu ilin yöresel ürünlerde yer alacak. Ayrıca marketler promosyonlu ürünlerden kaynaklanan kayıpları tüketiciye yansıtamayacak. Gıda ürünlerinin müşteri şikayeti ile incelenmesinde, üreticiye bir bedel yansıyamayacak. 

Hedef Küçük Esnafı Korumak 

Hazırlanan taslağa göre zincir marketlere getirilen bu yasaklar küçük perakendecilerin taleplerini karşılamak ve bu küçük işletmelerin faaliyetlerini devam ettirmelerine katkıda bulunmak olduğu bildirildi. Bu taslak kapsamında zincir gıda marketleri pazar günleri saat 11.00den önce açılamayacak. Ticaret Bakanlığının hazırladı kanun teklifi taslağına göre amaç zincir mağazalarının küçük esnaf üzerinde oluşturduğu ticari etkiyi ve zararı ortadan kaldırmak olduğu belirtildi. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir