Yüz Binlerce Kişiyi İlgilendiriyor! Erken Emeklilik Formülü…


Çalışan hatta çalışan yakınlarının da nasıl ve ne zaman emekli olacaklarını merak ediyorlar. Yüz binlerce çalışana erken emekli olabilmek için bazı formüller sağlanıyor. İşte, emeklilik yaşını öne alabilmek için 5 yöntem;

Çalışanların en büyük hayali bir gün de emekli olmak ve iyi bir maaşa kavuşarak çalışmamak. Öncelikli olarak emeklilik için sigortadan belli bir süre geçmiş olması gerekiyor. İşe girme tarihine göre prim ve yaş şartlarını tamamlayan emekliler emeklilik yaşını geri çekmek için 5 önemli fırsat elde ediyor.
Kadınlar için en büyük avantaj çocuk faktörü kadın çalışanların çocukları üzerinden prim kazanır ve 3 çocuk için 2160 gün yani 6 yıl kazanım elde edebilirler. Böylece yaşı ve yılı dolan anneler 3 çocukları olduğu takdirde 6 yıl daha erken emekli olabiliyor. Ancak burada tek şart annenin borçlanacağı çocuk doğum tarihleri sigorta tarihinden sonra olmalıdır.

ASKERDEN ÖNCE SİGORTALI OLMASI ŞARTI…

Erkeklerde ise aynı etkiyi askerlik faktörü sağlıyor. Askerlikte askerlik sürelerinin hem yaşlı hem de prim kazanma imkanı elde ediliyor olması sigortalıların askerlikte geçen sürelerinin bir kısmını veya tamamını geri ödeyerek emeklilik hesaplarına saydırma imkanı sağlıyor. Ancak bunun içinde askerlikten önce çalışanın sigortalı olması gerekiyor.

10 yıl prim kısmi emeklilik için yetiyor. 15 ve 4500 iş gününü dolduranlar daha fazla çalışma şartı olmadan emekli olabiliyor. Bu durumda 58 yaşını dolduran kadınlarda ve 60 yaşında olan erkeklerde söz konusu oluyor. Bu olanak 9 Eylül 1999 yılı öncesinde sigortalı olan çalışanlar için geçerli bu tarih sonrası için ise 4 1500e ulaşan prim şartı yıl olarak ise 25 yıla çıkıyor.

Sağlık problemi yaşayanlar için malulen emeklilik hakkı elde edilebiliyor. Çalışırken iş gücünü kaybetmesi ve %60 çalışamaz raporu olan kişilerin malulen emekli olabilmeleri mümkün oluyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir