Yoğurdun Sağlığa Olan Faydaları Saymakla Bitmiyor


Türkiye’nin tüm dünyaya tanıttığı yoğurdun içerisinde bulunan faydalı vitaminler ve zengin mineraller sayesinde sağlığa çok büyük faydaları bulunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Diyetisyen Rumeysa Kalyenci, yoğurdun faydaları saymakla bitiremedi.
    
Kalyenci yaptığı açıklamada yoğurdun yaş kısıtlaması olmadan bebeklikten itibaren tüketilebildiğini, yoğurdun kemik yapısını geliştirmesinin yanında sinir sistemi ve kas sistemine de fayda sağladığını ve içerisinde onlarca farklı faydalı mineral ile A, B ve E vitaminlerini barındırdığını söyledi.

VÜCUT DİRENCİNDE ARTIŞ SAĞLIYOR
    
Yoğurdun vücut direncinde de önemli miktarda artış sağladığını ifade eden Kalyenci, yoğurtta yer alan probiyotiklerin bağırsak sağlığını ve direncini artırarak vücudun toplam bağışıklığının güçlü olmasına yardımcı olduğunu belirtti. 
    
Yoğurdun beklemesi sonucu üzerinde oluşan yeşil suyla ilgili de önemli bir hususa değinen Rumeysa Kalyenci, bu suyun çok şifalı olduğunu söyledi ve dökülmemesini istedi. Ayran niyetine bu suyun tüketilebileceğini ya da çorbalara katılabileceğini ifade eden Kalyenci, bu suyun içinde bulunan riboflavin isimli vitaminin dokuların yenilenmesi, hücrelerin büyümesi ve metabolizmada önemli görevler yaptığını ifade etti.
    
Paketli yoğurtlardan ziyade ev yoğurdunun tüketilmesi gerektiğinin de altını çizen Kalyenci özellikle genç yaştaki çocuklara bol miktarda yoğurt yedirilmesini tavsiye etti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir