Yeni Tarihi Dizi Uyanış Büyük Selçuklu, TRT1’de Yayın Hayatına Başlıyor! Oyuncu Kadrosu ve Dizinin Konusu

Buğra Gülsoy, Ekin Koç, Gürkan Uygun ve Murat Garip Ağaoğlu gibi isimlerin yer aldığı bu dev prodüksiyonlu dönem dizisinde kostümler, oyuncular, tarihsel mekanlar ve hikaye ciddi bir şekilde dikkat çekiyor ve pek çok kişi dizinin fragmanlarını tekrar tekrar izliyor. İşte 28 Eylül Pazartesi günü başlayacak Uyanış Büyük Selçuklu dizisine dair son dakika haber ve gelişmeleri…

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde ilk sezon heyecanı başladı. dizinin yapımcısından kuruluş dizisi ile ilişkin açıklama geldi. Büyük Selçuklu ile ilgili gelişmeleri konu alan dizi TRT 1de 28 Eylül Pazartesi akşamı yayınlanmaya başlayacak. Diriliş Ertuğrul dizisinin Sadettin Köpek karakterini canlandıran Murat Garipağaoğlu bu dizide yer alırken Payitaht Abdülhamid dizisinde rol alan Usta isim Gürkan Uygun diziye dahil olan isimlerden biridir.

Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizisiyle adından söz ettiren Ekin Koç’da dizinin kadrosunda yer alıyor.

Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Oyuncuları Kimler?

Buğra Gülsoy Ekin Koç Leyla Lydia Tuğutlu, Gürkan Uygun, Murat Garipağaoğlu, Mehmet Özgür gibi isimler yer alıyor. Tuğrul Beyin 1016 ile 1063 yılları arasında Selçuklu İmparatorluğu başında yer alması ve 1037 yılında İmparatorluğu kurması konu ediliyor. Tuğrul Beyin Devletinde yüksek makama sahip olan Selçuk Bey hem adını ülkeye hem de yöneten hanedana hem de imparatorluğa vermiştir.

Devlet kuruluşundan kısa bir süre sonra İslam dünyasının Merkezi otoriteden yoksun olduğu için siyasi haritasını parçalanmış devletlerle birleştirdi. ve daha sonra Haçlı Seferleri yapılırken kilit isim ve ülke haline geldi. 

Murat Garipağaoğlu Hakkında

Murat Garipağaoğlu 2 Ekim 1969 yılında doğmuş ve İzmir Bornova Anadolu Lisesinde mezuniyet sonrası Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünü bitirdi. Daha sonra İstanbul Belediyesi şehir tiyatrosuna girdi ve uzun bir süre tiyatro oyuncusu olarak çalıştı.

Gürkan Uygun Hakkında

27 Mayıs 1974 yılında dünyaya gelen Gürkan Uygun lise yıllarında tiyatro oyunları ile tanıştı ve 1990 yılında amatör bir tiyatrocu olarak çalışmaya başladı. Dormen Tiyatrosunda eğitim alarak 1996 yılında televizyon dizilerinde rol aldı. En ses getiren rolü ise Kurtlar Vadisindeki Memati Baş karakteri oldu. Geniş kitleler tarafından tanınmayı sağladı.

Buğra Gülsoy Hakkında

Buğra Gülsoy 22 Şubat 1982 yılında dünyaya geldi ve 13 yaşında ilk sahne deneyimini yaşadı. Mimarlık bölümünden mezun olan oyuncu Kıbrısta Devlet Tiyatrosunda çeşitli oyunlarda rol aldı. Daha sonra pek çok dizide rol aldı. Ayrıca kısa film yönetmenliği konusunda da deneyimi bulunmaktadır. Heterotopia, altüst, İnsan Üçleme, Mutlu Son ve Nar Yarası gibi projelerin yönetmenliğini yaptı.

Leyla Lydia Tuğutlu Hakkında

29 Ekim 1989 Berlin doğumlu olan Leyla Lydia Tuğutlu Türk bir baba ile Alman bir annenin kızıdır. İlkokul eğitimi sonrası piyano dersleri almaya başlayan oyuncu yarı zamanlı konservatuar eğitimi aldı. 5 yıl müzik ve keman dersleri alan oyuncu daha sonra bir model ajansında çalıştı. Sonra Türkiyeye gelip lise eğitimini tamamladıktan sonra konservatuarı bıraktı ve manken ile fotomodellik alanında ilerledi.

Hala İstanbulda Alman Dili ve Edebiyatı öğrencisi olan oyuncu iyi derecede Türkçe, İngilizce ve Almanca biliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir