Yemeğin Ardından Yaşanan Karın Ağrısını Önemseyin!


Günümüzde bağırsak sağlığı ve bağırsak kaynaklı hastalıklar gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Bağırsak kaynaklı bir hastalık olan Crohn hastalığı ise sinsi bir şekilde ilerleyerek vücutta büyük tahribat yaratıyor.
    
Özellikle yenilen yemeklerden sonra yaşanan karın ağrısı problemleri, Crohn hastalığıyla ilişkilendirilebiliyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Gastroenteroloji Uzmanı Prof.Dr. Hülya Hamzaoğlu vatandaşları bazı hususlara dikkat etme noktasında uyardı.
    
Hülya Hamzaoğlu özellikle göbeğin alt bölgesi ve çevresinde yemek sonrasında duyulan ağrıların Crohn hastalığına işaret olabileceğini, ishalin de aynı şekilde bir Crohn hastalığı belirtisi olabileceğini ve bu durumda vakit kaybetmeksizin doktor muayenesine gidilmesini önerdi. Bağırsağın belirli bir bölümünün daralarak küçülmesi durumunda karında şişmeler ve ağrılar oluşabileceğini belirten Hamzaoğlu, hastalığını kansere de dönerek dışkıdan kan gelebileceğini söyledi.

KARIN AĞRISI GÖZ ARDI EDİLMEMELİ
    
Bağırsağın herhangi bir bölümünde oluşan iltihaplanmanın yarattığı darlık sebebiyle meydana gelen bu hastalığın daha kötü bir hastalığa sebebiyet vermemesi için vücutta duyulan şikayetlerin göz ardı edilmemesini söyleyen Hülya Hamzaoğlu, beslenmenin de dengeli bir şekilde yapılmasının Crohn hastalığına yakalanmayı engelleyeceğini ifade etti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir