WhatsApp’tan Gizlilik Sözleşmesi İçin Yeni Bir Açıklama Yaptı


Yeni yıla girdiğimizden bu yana en çok gündemde kalan konu WhatsApp gizlilik sözleşmesini yayınlaması oldu. WhatsApp bu sözleşme ile birlikte kullanıcılarının verilerini Facebook’ta paylaşılmasana izin vermesini istedi. Sözleşmeyi kabul etmeyenler için de WhatsApp uygulamasına ulaşmasına izin verilmeyeceğini belirtmişti. Yani bir bakıma bu sözleşmeyi zorunlu tutarak gündeme oturdu. Bu sözleşmenin yayınlanmasının ardından güvenliklerinin tehlikede olduğunu düşünen kullanıcılardan tepkiler yağdı.

Sonuç Değişmedi

Bu tepkilere rağmen WhatsApp geri adım atmayınca dünya çapında milyonlarca WhatsApp kullanıcısı benzer uygulamalara geçerek bu uygulamayı telefonlarından kaldırmıştı. Bunu yapan kullanıcılar da diğer kullanımda olan kullanıcılarına WhatsApp kullanmamaları konusunda sosyal medya araçlarından yapılan bazı paylaşımlar ile uyarmıştı. WhatsApp bu tepkilerin büyümesiyle birlikte bu sözleşmenin tarihini 8 şubattan 15 Mayıs’a erteleyerek kullanıcılarına zaman tanıdı. Bu duyurudan sonra yine kullanıcıları şaşırtacak başka bir duyuru yayınladı.

Yanlış Anlaşıldık!

Aslında WhatsApp yeni açıklamasıyla yine geri adım atmadığını gösterdi. Daha önce yaptığı açıklamarın kullanıcılar tarafından yanlış bilgilerle yayıldığını belirten WhatsApp mayıs ayıyla birlikte sözleşmeyi kabul etmeleri için kullanıcılarına bildirim göndereceklerini söyledi. WhatsApp kullanımına devam etmek isteyen herkesin bu sözleşmeyi inceleyip kabul etmeleri gerektiğini açıklamalarına ekledi. Bunun için de kullanıcılarına hatırlatma yapacaklarımızı da belirtti.

Bu yanlış anlaşılmaları da gidermek için sürekli yoğun bir tempoda çalıştıklarını söyleyen şirket milyonlarca kayıp kullanıcı ve rakip firmalara transfer olan kişilere rağmen bir adım atmayacağını da ispatlamış oldu. Yakın zamanda da rekabet kurumu WhatsApp’ın yeni güncellemesine gelen tepkiler üzerine gizlilik politikası gereği Facebook ile arasındaki veri dolaşımını durdurmuştu.

Bundan sonrası için WhatsApp kullanıcılarının söylemeyi kabul edip etmeyecekleri ve uygulamayı kullanmaya devam eden kullanıcı sayını mayıs ayındaki zorunlu sözleşmeden sonra netlik kazanacağı düşünülüyor.