Vatandaş Erken Emekli Olmak İstiyor! 3600 Günden Emekli Olma Müjdesi Nihayet Duyuruldu!

Erken emeklilik yasası ile ilgili gelişmeler uzun süredir bekleniyor. 3600 gün üzerinden emekli olabilmek için gerekli şartlar yasalarda belirlenmiş olup vatandaşların bu şartları oluşturmaları halinde erken emekli olabilmeleri mümkün olmaktadır. Erken emeklilik sağlayan şartlar nelerdir? Erken emeklilik ile ilgili son dakika haber ve detayları içeriğimizde bulabilirsiniz…

8 Eylül 1999 tarihinden önce kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini doldurma şartı tamamlandığı takdirde emeklilik mümkün oluyordu. 5.000 prim günü üzerinden emeklilik hesaplaması gerçekleşiyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde emeklilik yaşı kademeli olarak artırılarak kadınlarda 58’e erkeklerde 60a yükseldi. 2008 yılında gerçekleştirilen değişiklikle birlikte 2016 yılı itibariyle bu yarışı yine kademeli olarak artırıldı. Kadınlarda yaş 60 erkeklerde ise 65 olarak eşitlendi. Erken emekli olmayı bekleyen ve emeklilik şartlarını yerine getirenler yani emeklilikte yaşa takılanlar emeklilik yaşa takılanlar yasasını dört gözle bekliyorlar. Ancak gündemde yerini koruyan bu konu için henüz herhangi bir çözüm üretilmiş değil.

3600 Gün Üzerinden Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar

3600 gün üzerinden emekli olabilmek için öncelikle 4A, 4B ve 4C kapsamındaki sigorta kollarından birine mensup olmak gerekiyor. Sigorta başlangıç tarihi 09.09.1999 tarih öncesi olanlar erken emekli olma şansını elde ederken bu tarihten 1 gün sonra dahi sigorta başlangıcı yapılan kişiler maalesef erken emekli olma ihtimalini kaçırmış oluyor. Bu durumda 3600 prim günü ödemesinin de yapılmış olması şartı yer alıyor. 15 yıllık sigorta süresini tamamlamış olmak aranan şartlar arasındadır. Prim süresi ve prim ödemelerinin yanı sıra ek olarak yaş şartının sağlanması da gerekiyor. Bu şartları sağlaması halinde erkeklerde 55, kadınlarda 54 yaşında emeklilik mümkün olacak. 31.12.2011 tarihi süresince prim ödemeleri doldurulmamış olanlar kadın ise 58 erkek ise 59 yaşında emeklilik hakkı elde edebiliyorlar.

3600 Gün Üzerinden Emeklilik Ve Kıdem Tazminatı Uygulaması

3600 gün üzerinden hemen emeklilik mümkün. Ancak emekliliğe hak kazanan vatandaşlar pek çok soru işaretini gidermekte zorluk yaşıyor.

3600 gün üzerinden emeklilik sağlandığında kıdem tazminatı alınabilir mi?

Kıdem tazminatı alabilmek için işten ayrılma dilekçesini açık bir biçimde ifade etmek gerekiyor. Bu dilekçeyi verdikten sonra işten ayrılma nedeni, yaş dışında bütün emeklilik şartlarını yerine getirildiğini beyan etmek lazım. Son olarak kıdem tazminatı hak edenler Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü’nden alacakları kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır yazısını işverene iletmek zorundadır.

EYT Erken Emeklilik Kimlere Sağlanıyor?

Uzun süredir meclisin gündeminde olan ve mecliste görüşülecek konular da ilk sırayı alan en çok dikkat çeken konular arasında erkekler 55, kadınlar 50 yaşını doldurdukların da ve aynı zamanda 3600 gün prim ödeyen herkes için de geçerli olan hemen emekli olma konusu bu günlerde gündemde.

EYT yasasının bu yıl geçerli olabilmesi halinde 1969 doğumlu ve daha öncesinde dolmuş olanlar 3600 gün prim ödemesine sahipler ise emekli olabilmektedirler. Erken emeklilik için ikinci bir yöntem daha bulunuyor. Bu yöntem yaş sınırını aşmış olan ancak prim gününde eksikliği olan kişilerdir. Bu kişilere de kademeli olarak emeklilik yöntemi gerekiyor. Bu durumda erken emekli olanlar daha az prim ödedikleri için daha az maaş alıyorlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir