Uzman Doktordan Kış Hastalıklarından Kaçınma Önerileri


Kış aylarına girilmesiyle birlikte soğuklar sebebiyle yaşanan hastalıklar yavaş yavaş baş göstermeye başladı. Kış hastalıklarından korunmak ve vücudun daha dirayetli olmasını sağlamak için Uz. Dr. Haluk Mumcuoğlu yapılması gerekenleri anlattı.
    
Kış aylarında vücut üzerindeki yüklerin her zamankinden daha fazla olduğunu ifade eden Mumcuoğlu, uykusuzluk yaşanması durumunda bağışıklık sisteminin direnç göstermesinin iyice zorlaşacağını söyledi. Düzenli bir şekilde uyku uyumanın önemini belirten Mumcuoğlu böylece olası bir enfeksiyon tehlikesinden de uzak durulabileceğini belirtti.
    
Sigara tüketenlere de değerli bir tavsiyede bulunan Haluk Mumcuoğlu özellikle hastalığa yakalandıktan sonra tedavi sürecinin uzamasına sebep olan sigaranın yavaş yavaş bırakılması gerektiğini söyledi. Bunun yanında alkol tüketiminin de tıpkı sigara gibi uzun vadede vücuda büyük zararlar vereceğini belirtti.


    
İçinde bulunduğumuz yaşamın stres durumunun da hastalıkların ortaya çıkmasında önemli bir rolü olduğunu belirten Mumcuoğlu, stresli bir işte çalışan ya da ailevi sebeplerden dolayı büyük streslere maruz kalanların kendilerini bu stresten bir şekilde kurtarmak zorunda olduğunu söyledi. Kendi başına bu stresin atlatılamaması durumunda psikolojik destek almanın da şart olduğunu vurguladı.

DÜZENLİ EGZERSİZ
    
Son olarak hijyen kurallarına dikkat edilmesini, düzenli egzersiz yapılmasını ve hava sıcaklığına göre üşütmeyecek tarzda kıyafet seçimi yapılmasını tavsiye eden Uz.Dr. Haluk Mumcuoğlu bu tavsiyelere uyulması durumunda kış aylarının sorunsuz olarak atlatılabileceğini ifade etti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir