Uzay Yolculuğunun Maliyeti Belli Oldu


Son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile uzay yolculuğu hakkında araştırılmalar yapılıyor. Erdoğan 2023 yılında inşallah aya gidiyoruz diyerek müjde vermişti. Asıl hedefin Ay’a 2028 yılında yumuşak iniş yapmak olduğunu ekleyen Erdoğan, uzay aracının ayda yürüyüp bilimsel verileri toplamak böylelikle yerli motor ve yerli uzay aracının da işlevselliğini göstermek diyerek tamamdı. 2028 yılında uzay aracının insansız iniş yapması bekleniyor.

Türkiye’nin Uzay Programı Belirlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin uzay programın önümüzdeki 10 yıllık süreçte 10 hedefle açıkladı. İlk hedef ise Uluslararası Uzay İstasyonu’na Türk astronot göndermek. Fakat birçok Uzay ajansı bir süredir Rusya’nın Soyuz roketlerine bağımlı durumda.

Rusya ise Soyuz roketleriyle bir astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na yollamak için 80 milyon dolar üstünde bir ücret talep ediyor. Fakat başka bir seçenek olan Elon Musk’ın sahip olduğu Amerika Birleşik Devletleri merkezli özel uzay şirketiyle astronot yollamak. SpaceX isimli bu şirket geçen yıl roketlerini uzaya yollamaya başlamıştı. Ayni şekilde uzaya astronot yollamak görevi için bu şirket ise 50 milyon dolar talep ediyor.

Rusya ile Türkiye Arasında Uzay faaliyetleri

Türkiye’nin Uluslararası Uzay İstasyonuna hangi yöntemle astronot gönderileceği hakkında henüz bir bilgi yok. Fakat Rusya Federal Uzay ajansından dün bir açıklama geldi. Bu açıklamaya göre Türkiye ile Rusya arasında uzay faaliyetlerine yönelik iş bildiği yapıldığını ve bu konuda çalışmanın yürütüldüğü söylendi.

Rus haber ajansı TASS’a konuşan Türkiye uzay ajansı başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Rusya’nın Soyuz roketleriyle uzaya gitme ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtti. Bunun sebebini güvenilir olmasına bağladı. İlk seçeneğin Soyuz olduğu belirtilerken henüz net bir karar verilmediğini de ekledi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir