Türkiye’nin En Büyük Optik Ve Kızılötesi Teleskobu, 2022’de Faaliyete Geçecek


Önümüzde ki yıl Türkiye’nin en büyük teleskopu faaliyetine başlıyor. Doğu Anadolu Gözlem Evi tamamlandıktan sonra, optik ve kızılötesi teleskobu kullanılmaya başlanacak.

Erzurum’daki Konaklı Karakaya Tepelerindeki gözlemevi DAG’ın çalışmalarında büyük bir aşama kaydedilip, artık sonuna gelindi. Türkiye’nin vitrin projesi olan bu çalışmanın, büyük bir heyecanla tamamlanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konu ile ilgili Milli Uzay Programı kapsamında açıklamalarda bulunup, müjdeyi verdi.

Türkiye’nin Dev, Optik ve Kızılötesi Gözü

3 bin 170 metre yüksekliğe sahip, Erzurum’daki Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) tamamlandığı zaman, kızılötesi ve optik teleskop Türkiye’nin en büyüğü olarak hizmete açılacağı açıklamalarında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, '’ az kaldı; biraz daha sabır’’ diyerek, '’Dünya bizi konuşacak’’ diye sözlerine ekledi.

Yerli Malı Yurdun Malı

Kullanılacak teleskopun tasarımı, tamamı baştan sona ülkemizde tasarlandı. Bazı parçaları Belçika ve İtalya’da yapılan teleskop, ana kütlesi tamamlanarak sona yaklaştı. Büyük bir titizlik ile yürütülen projede, her türlü güvenlik önlemi alınarak tasarlama çalışmaları yapıldı. Türkiye’nin gururu olacak projenin tamamlanması için geri sayım başladı.

Erzurum’da Oluşturulacak

Tüm güvenlik testleri yapılan dev teleskop projesi, sene sonunda; Belçika ve İtalya’dan eş zamanlı olarak yola çıkıp, Ülkemize giriş yapacak. Erzurum’a getirilecek teleskop, burada birçok güvenlik testlerinden geçirilecek. Testlerin normal ve sağlıklı bir süreç içerisinden geçmesiyle birlikte, 2021 yaz aylarında kurulum sürecine geçmesi bekleniyor.

Start 2022’de

Bütün uygun şartlar sağlandıktan sonra hizmete başlayacak Türkiye’nin en büyük teleskopu, 2022’nin ilk aylarında gözünü yükseklere dikmeye başlayacak.  Bütün dünyanın gözü kulağı DAG’da olacağı bu projede bütün hazırlıkların kusursuz olması planlanıyor.

Dünyada Rakipsiz Bir Teleskop

DAG 'da kullanılacak olan dev teleskop, tesiste bulunan son teknoloji ürünü olan cihazlarla gücüne güç katacak. Türkiye’nin ilk kızılötesi ötesi teleskopu olması da heyecanı beraberinde getiriyor. En önemlisi de Dünyada bu özelliklere sahip bir rakibi de bulunmuyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir