Türkiye’de İlk Kez Denenen Balık Pastırmasına Yoğun Talep! Kilosu 350 Lira!


Antalyada Türkiyenin ilk balık pastırmasının üretmeye başlayan Ahmet Akbaş bu ürünü Türkiyenin dört bir yanına gönderiyor. Üstelik pastırmanın kilosu 350 TL… 150 TLye satışta olan dana pastırmasından daha çok beğeniliyor ve ilgi görüyor!

Antalyada sağlık sektöründe faaliyetlerini sürdüren Ahmet Akbaş, Çanakkaleye gitti ve memleketinde abisinin yapmış olduğu balık pastırmasını tattı, beğendi. Kendisi için yapmaya başlamış olduğu balık pastırması işinde ilk denemesinde başarısız oldu. Defalarca daha demesinin ardından kendi kendine bir tarif oluşturdu ve hobi olarak yaptığı pastırmalar rağbet görmeye başladı. Çevresi ve akrabaları tarafından beğenilen balık pastırması yapımı için en uygun balık türlerini araştırarak orkinos ve akya balıklarını pastırma yapmak üzere almaya başladı. Balık pastırması üretimine başlayan Akbaş 100 kilo balıktan 35 kilo pastırma üretiyor.

Balık pastırmasının kilosunu ise 350 TLden Türkiyenin dört bir yanına gönderdiğini söyleyen Akbaş, 8 yıldır sağlık sektöründe çalışıyordu ve hobi olarak başlamış olduğu bu işte başarıyı elde etti. Tadına bakan herkesin çok beğendiği balık pastırmasına artık ciddi bir şekilde üretmeye başladı ve Japonyaya ihraç edilecek akya ve orkinos balıklarını alarak 35 gün hazırlama aşamasından sonra satışa sunduğunu belirtti.


Görünüş ve ilk aşamalar olarak dana pastırmasına benzeyen balık pastırmasının yapımı dikkat çekiyor. Balık pastırmasının tadına bakan Görkem Günler hafif bir balık tadı alındığını onun dışında hemen ve baharatların dana pastırmasına benzediğini söyledi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir