Türkiye’de 2021 Yılı En Çok Kullanıcıya Sahip Sosyal Medya Uygulamaları


Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte internet ağı üzerinden kullanılan sosyal medya uygulamaları hayatımızın vazgeçilmez parçası haline geldi. Son yıllarda oldukça popüler olan sosyal medya uygulamaları milyarlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Son zamanlarda WhatsApp yeni gizlilik kuralları ile birlikte kullanıcılarının kişisel bilgilerini Facebook’a aktarması konusunda mecbur bırakması insanlarda endişe uyandırmıştı.

Veri güvenliği gibi konularda sürekli tartışmalara konu olan sosyal medya uygulamaları buna rağmen her geçen gün kullanıcı kazanmaya devam ediyor. 2021 yılıyla birlikte dünyada toplam 4 milyara yakın sosyal medya kullanıcısı var. Bu rakamın ise her yıl düzenli olarak artması bekleniyor. 2021 yılında Türkiye’de en fazla kullanıcıya sayısına sahip sosyal medya uygulamaları.

Facebook

Dünyada en çok kullanıcısına sahip olan Facebook listenin birinci sırasında. 2.7 milyar aktif kullanıcı bulunan Facebook her geçen gün kullanıcı sayısını arttırıyor. Fotoğraf, video gibi verilerin paylaşılmasının yani sıra reklam amacıyla en sık tercih edilen platformlardan.

Twitter

Özellikle gündem konuları hakkında bilgi edinme imkânı sunan ve bu konular hakkında paylaşım yapılmasını sağlayan Twitter ise 353 milyon kullanıcıyla en çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları arasında da ikinci sırada yer alıyor. Son yapılan istatiksel verilere göre Türkiye 13,6 milyon kullanıcı ile Dünyada Twitter aktif kullanan 7. Ülke sıralamasında.

YouTube

2,2 milyar kullanıcıya sahip olan YouTube her içerikte video yüklenip kullanıcılarına bu videolara yorum ile etkileşimde bulunma imkânı sunuyor.

İnstagram

Görsele dayanan bir platform olan İnstagram fotoğraf paylaşımı sağlıyor ve 1,2 milyar kullanıcı ile en çok kullanıcıya sahip bir diğer sosyal medya uygulaması. Bunların dışında en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları ise, Facebook Messenger, Twitter, LinkedIn ve Tiktok.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir