Türkiye Sudan’dan At Eşek Ve Katır Eti ithal Edecek!


 Türkiye’nin çeşitli ülkelerden bazı gıda malzemelerini ithal etmesi kapsamında son zamanlarda Sudan ile yapılan anlaşma büyük tepki çekti. Anlaşmaya göre Türkiye Sudan’dan katır, eşek ve at eti ithal edecek.
    
 Konuya en büyük tepkiyi gösteren kurum İstanbul Veteriner Hekimler Odası oldu. Bu kurumun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Prof.Dr. Murat Arslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada Sudan’dan yapılacak ithalatın gereksiz olduğunu, Avrupa Birliği ülkelerinden zaten hali hazırda bir miktar ithalatın yapıldığını ve bunun dahi gereksiz olduğunu söyledi. 
    
İthalatla ilgili yapılan anlaşma çerçevesinde ülkemize giriş yapacak olan eşek, at ve katır etinin nerelerde kullanılacağının da net olmamasından dert yakınan Murat Arslan, muhtemelen bu ürünlerle köpek ve kedi maması yapılacağını ve bu malzemelerin yeterli denetime tabi tutulmadığı için hem hayvanların, hem de toplumun sağlığının tehlike altına gireceğini savundu.
  
 Sudan’ın bugüne kadar yurt dışına sattığı hayvan eti ve sakatatıyla ilgili ne derecede başarılı olduğunun incelenmesi gerektiğini de söyleyen Murat Arslan yaşanan olayı bir kara mizaha benzetti ve sadece birkaç kişinin bu anlaşmadan çıkar sağlayacağını, bunların dışında olayın içinde olan herkesin bu anlaşmaya karşı çıktığını ifade etti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir