TÜED’den Emekli Maaşına Zam Hamlesi! Yeni Emekli Maaşı İçin 2324 TL Teklif Gönderildi!

Emekli maaşı geçtiğimiz günlerde 1500 TLye yükseltilmişti. En düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine eşitlenmesini öngören teklif TÜED tarafından yapıldı. Bu konu gündeme taşınır ve gerçekleşirse emeklilerde 824 TL artış sağlanacak. Pandemi başladıktan sonra yapılan maaş düzenlemesi ile en düşük emekli maaşı 1500 TL’ye ulaştı. Bu düzenlemeler de hayata geçerse en düşük emekli maaşı olarak en düşük miktarı alan emekli maaşında 824 TL artış sağlamış olacak. Emekli maaşları ve yapılacak zamlar ile ilgili son dakika haber ve gelişmeleri…

SGK, Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur emeklileri için 2020 yılı yüksek gelir elde etme senesi haline geldi. Emeklilere heyecan yaratan haberler yine devam ediyor. Emekli maaşlarına yeni bir düzenleme önerisi gündeme geldi. Eğer, bu teklif kabul edilirse emekli maaşlarında asgari ücret tutarı üzerinden hesaplama yapılacak. Bugün 1500 TL alan emekliler talep edilen düzenlemenin hayata geçirilmesi halinde 824 TL zam almış olacaklar. Peki bu uygulama hayata geçer mi? Çalışma Bakanlığı düzenlemeye nasıl bakıyor? son dakika gelişmeleri haberimizde…

Emekliye 824 Zam Yapılacak Mı?

Türkiye Emekliler Derneği tarafından kamuoyu açıklaması yapıldı ve 1500 TL olan en düşük emekli maaşını asgari ücrete eşitlemek için 824 TL zam yapılması gerektiği belirlendi. TÜED tarafından yapılan düzenleme detaylarında asgari ücret seviyesinde en düşük emekli maaşının 2.324 TLye yükseltilmesi gerekliliği belirtildi. Eğer, bu yasa ve düzenleme gerçekleşirse emekliler rahatlayacakları bir zamma kavuşmuş olacaklar. 

Emekli Maaşı İçin İki Önemli Düzenleme

Emekli maaşlarında son dönemlerde iki kritik düzenleme gerçekleştirildi ve birkaç yıl içinde yapılan bu düzenlemeler emeklinin biraz daha rahat nefes almasını sağladı. Pandemi sürecinde yapılan düzenlemeler emekli maaşları 1500 TLye yükseltildi ve şu anda en düşük emekli maaşı 1500 seviyesinde yer alıyor.

Yüksek Emekli Maaşına Sahip Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Son yıllarda devreye giren uygulamalarla emekli aylığı bağlama oranı düştü. 2000 yılından önce emekli olan bir işçi 1980 lira emekli maaşı alırken 2000 yılından sonra emekli olan bir vatandaş 1555 TL maaş alıyor. Bu rakamlar yetersiz olmakla birlikte Çalışma Hayatında bu miktarı yükseltebilmek mümkün oluyor. Brüt maaş bu konuda en önemli parametre olarak görülmektedir. Eğer 3.000 lira ve üzerinde maaş alıyorsanız maaşında ciddi bir artış sağlanacak. Asgari ücret maaşı alıyorsanız maaşımız da düşüş meydana gelecek. Emekli maaşını arttırmak için 8 formül bulunuyor. İşte bu formüller…

Erken Emeklilik Planı Oluşturun

Emekli olmayı planlıyorsanız son iki emekliliğe dair planlar yapmayın. Eğer, imkanınız bulunuyorsa 8 yolu öncesinde plan yapım ve böylece alacağınız maaşda da artış sağlayabilirsiniz.

SGK Bağ-Kura Göre Avantajlı

Bağ-kur emekliliği yerine SGK’dan emekli olmak için araştırma yapınız. SGK emekli olma imkanınız bulunuyorsa toplu ve isteğe bağlı tarım, SGK tarım Bağ-Kur zorunlu Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutun SGK’dan emekli olmaya çalışın.

İkramiyelerinize Brüt Maaşı Ekleyin!

Kazancınız maaşınız da belirleyici olacak en önemli etkenlerden dolayısıyla gerçek maaşınızı bodronuzu yansıtın ve düzenli nakit ödemeleriniz bulunuyorsa bunları da brüt kazancınıza sigorta primini bir daha yüksek orandan yatırılmasını sağlayın.

Yılda 70 TL Prim Artırımına Gidin!

Çok çalışmak tek başına yeterli olmuyor. Çok fazla prim günü ödemek maaş konusunda sizlere artış sağlayamayacak. Hatta gününüz az olsa bile yüksek prim üzerinden maaş alabilmeniz mümkün. Brüt maaşınızın primi eklenip eklenmediği en önemli konular arasında. Maaşınız 3000 lira ve üzerinde ise yıllık 60 veya 70 TL kazancınız olacaktır.Sigortalı Olarak Ek Bir İşte Daha Çalışın!Bu durum maaşınızı yükseltecektir. Kaç yerde sigortalı olursanız olun bir ayda ödenecek priminiz 30 gün sayılır kazanç toplamanız yükselir.

Tavan Üzerinden Prim Ödemesi Yapın!

İster SSKlı ister Bağ-Kur’lu olun son üç buçuk yılda SGK tavandan ödeme yapın. Tavandan ödeme yaptığınızda emekli aylığınız yaklaşık 15-20 TL artar. Üç buçuk yıl tavandan kazanç bildirenler için maaşta 800 liraya yakın bir artış mümkün olur.

Son Üç Buçuk Yıl Prim Ödemelerinde Ve Prim Tutarın da Önemli

Emekliliğinize son 3 buçuk yıl kala yüksek kazanç bildirerek daha erken emekli olabilir ve yüksek prim ödemesi yaparak yüksek maaş alabilirsiniz.

Emekliye En Az 2125 TL Promosyon

Emeklilere en az 1500 lira maaş ödemesi yapılıyor ve yılda iki kez de bayram ikramiyesi yatırılıyor. 3 yılda bir banka promosyonu da alan emekliler özellikle bu yıl bu ödemelerin tamamından yararlandı ve yüksek kazanç elde edebildi. Maaşı bağlanır bağlanmaz taahhüt veren emekliler bu dönemde verilecek bayram ikramiyelerinden de yararlanabiliyorlar. Önümüzdeki yıl 2000 TL olarak verilecek olan bu ikramiyeler bu yıl emekli olanlar yararlanamazken 2021 yılında ikramiyelerden yararlanmaya başlayacaklar.

Banka Seçiminde Dikkat

Emeklilik başvurusu oluştururken maaş bağlandığı anda banka seçimi yapılabilmektedir. Maaş bağlanır bağlanmaz taahhüt vereceğiniz bankadan promosyon desteği de alabilirsiniz. Ancak bazı bankalar hem ek ürünler açısından hem de bazı şartlara uygun olduğu takdirde yüksek kazanç vaat ediyorlar ve yüksek promosyon ödüyorlar. Bu nedenle maaş bankanızı seçerken iyi bir araştırma yapabilirsiniz. Emekli olacaklar bu kriterlere özen gösterdikleri takdirde yıllık kazançlarını artırabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir