Toplu Para İadesi Nasıl Alınır? SGK’dan Büyük Müjde! Memuru, İşçiyi ve Emekliyi İlgilendiriyor!

SGKdan müjde! Memur ve işçi adına toplu para iadesi için müjdeli haber geldi. Kadınlar 58, erkeklerde 60 yaş şartı ile emekli olabilecek. SGKdan açıklanan bu uygulama için dikkat edilmesi gereken tek konu yaş şartı oluyor. Tüm koşullar sağlanırken yalnızca yaş şartı sağlamıyorsa başvuru yapıp ödemelerini alma hakları bulunuyor. Bu süreç içinde emekli olma hayali bulunmayan vatandaşlar dilekçe ile başvuru oluşturmaları halinde bu primlerini geri alabiliyorlar. Otomatik olarak işlemler tamamlanmıyor ve direkt SGK’ya gidip konu ile ilgili araştırma yaparak emeklilik şansınız bulunmuyorsa başvuru yapmanız gerekir. İşte konuya dair son dakika haber ve detaylar…

Kimlere Toplu Ödeme Yapılacak!

4A, 4B ve 4C kapsamında işe başlayan sigortalılara 1.10.2008 tarihlerinde herhangi bir nedenle çalışanın işten ayrılması veya işyerini kapatıp yaş şartına uyumasına rağmen yaşlılık aylığı veya malül aylığının sağlanması durumlarında hak kazanamayanlar ödedikleri primleri geri alabilecekler.

Son bir kaç ay içinde inceleme yapılarak ödemeler iade ediliyor. Bağ-kur’lu olan vatandaşlara tüm para iadesi gerçekleştirirken SGKlılar ve 2008 öncesinde hem işçi hem de işveren primi ödeyenler, 2008 sonrasında ise işçi primleri anlık olarak alınabilmektedir. Tüm şartları yerine getirilmesinin ardından emeklilik hakkına kavuşamayanlar için hak sahipleri kişilerde bu parayı alabilme hakkına sahip. Ölüm, dul ve yetim maaşı almayan mirasçılar SGK içerisinde çalışılan süre için mirasçı parası alabilecek.

İhya Sistemi Ne Demektir?

Hastanelerde bakım için ödenen genel sağlık sigortası, doğum borçlanması, askerlik borçlanması da böyle alınabiliyor. Toplu para alan kişiler için artık emekli olma ihtimali bulunmuyor. Parayı alanlar tekrar SGK içinde çalışanlar için söz konusu konu devreye giriyor. Paralarını alan işçiler iş düzenleri oturduğu an tekrar geçmişe dönük borçları ödeme fırsatı bulabilir ve emekli olma imkanı elde edebilirler. Arada boş kalan günler içinde faiz alınmamaktadır. Ayrıca SGK 2020 yılında bu paraları geri almak isteyenlere dilekçe ile başvurmaları halinde bu haktan yararlanabiliyorlar. Ödemeler ise Ziraat Bankası aracılığı ile yapılıyor.

Toplu Ödeme Almak İçin Gerekli Şartlar

SGK içinde toplu ödeme kazanmak için SGKya dilekçe ile gidilmesi gerekiyor. Malullük ve ölüm veya yaşlılık sigorta primleri geri alınabilecek. Çalışan vatandaşlar kendisi vefat etmiş olsa da mirasçıları başvuru yapıp prim ödemelerini toplu olarak alma hakkına sahip olabilecek.

Sgk Toplu Para Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGKdan toptan ödeme alan kişiler gerekli tüm şartları eksik olmadan yerine getirmelidir. Emekli olamayanlar tüm şartları yerine getirdikleri halde yaş şartından dolayı emekliliği sağlayamıyorlarsa 4A, 4B ve 4C ile sigorta kollarında yer alan kişilerin belirli sürede ödedikleri gün sayısı kadar ücret geri ödenmektedir. Askerlik veya doğum borçlanması da bu anlarda devreye girmektedir.

SGK Toplu Ödeme Koşulları

  • Emeklilik yaşını sağlamak
  • Prim ödemelerinde eksiklik olması
  • Sigortalı bir şekilde iş yerinde çalışmamak ya da bağ- kur ödemesini tamamlamamak
  • Kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl hizmet şartını yerine getirmek şartlarından en az ikisinin sağlanması halinde emeklilik sağlayamayanlar prim ödemelerine göre alabiliyorlar.

Primler tamamlamış olsa emekli olma hakkı elde edecek bu kişiler prim günlerini tamamlamaları mümkün olmaması halinde geri ödeme fırsatından yararlanıyor.

SGK Toplu Ödemesi Nasıl Alınır?

SGKdan geriye dönük primlerinizin toplu ödemesini talep etmek için bizzat dilekçe oluşturmanız gerekiyor. SGK biriminden başvurulması halinde kurum durumunuzu inceleyerek geri ödeme fırsatı oluşturur. SGK toptan ödeme almak için malul, ölüm veya yaşlılık aylığı adına yatırılmış tutarların başlangıç ve bitiş tarihine kadar yer alan sürelerde her yıl güncellenmiş katsayı ile birlikte bu tutarlar yeniden hesaplanır ve gerçek ödeme miktarı ile hesaplama adımları tamamlanmış olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir