Tıp Tarihinde İlk! Nakil Kolları İle Yaşama Tutunan Çiftçi…


Efeler ilçesi Aydında yaşayan ve iki kolunu silaj makinesine kaptıran Cihan Topal 9 yıl önce yaptırmış olduğu iki kol nakli ile yaşamını sürdürüyor. Türkiyede çift kol naklinin yapıldığı ilk kişi olan Topal tüm işlerini hiç kimseye ihtiyaç duymadan yapabiliyor olmanın mutluluğunu yaşıyor. Mutluluğunu ve sevincini ifade ederken “çocuklarımın elinden tutarak parka ve okula götürebilmek benim için dünyanın en güzel duygusu… Saçlarını okşayıp, bunu hissedebiliyorum. Bunların hepsi benim için yalnızca bir hayaldi” dedi.

2008 yılında bulaşık makinesinde iki kolunu da silaj makinesine kaptıran Cihan Topal kazadan 2 yıl sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde ameliyat oldu ve Muğlanın Milas ilçesinde geçirdiği kaza da hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demir’in iki kolu Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde 7 saat süren ameliyatla nakledildi. Profesör Doktor Ömer Özkanın yapmış olduğu nakil işlemi Türkiyede ilk oldu ve tıp tarihine geçti. 9 yıldan bu yana nakil yapılan 2 kolu ile yaşamını sıradan insanlar gibi geçiren Topal hem koyunların bakımını yapıyor, hem bahçesinden odun getiriyor, hem de baltayla odun kesebiliyor. Ayrıca otomobil, motosiklet ve traktör de kullanılabiliyor.  Bunların yanı sıra tırpanla tarlasını biçmeyi de başarıyor.

Nakil Yapan Doktorun İsmini Oğluna Verdi!
Dr. Ömer Özkan’ın yapmış olduğu ameliyat sonrası normal yaşamına dönebilen Cihan Topal bugün çocuklarının elinden tutup parka, okula götürüyor. Cihan Topal oğluna Ömer Özkan ismini verdi ve oğlu şu an anaokuluna gidiyor.
Nakil işleminden Cihan Topaldan sonra Türkiyede 4 kez 27 Kasımda Yusuf Oğuz Şimşeke yapıldı. O’da 6 ay sonrasında yavaş yavaş ellerini kullanmaya başladı diyen Topal halkımızın organ bağışına duyarlı olması gerekiyor ve organ bekleyen hastalar için bağışçıların ümit olduğunu söyledi. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir