Tiktok İnsan Kaçakçılığı Reklamı Yayınladı


Dünyada 800 milyon etkin kullanıcıya sahip video paylaşım uygulaması TikTok’taki bir hesapta, Suriye’de rejim tarafından aranan bireylerin Lübnan’a belli bir fiyat karşılığında kaçırıldığına ait reklam içerikli video yayınlandı. Yayınlanan videolarda Suriye’den Lübnan’a lüks taşıtlarla yapılan insan firariciliğine ait görüntüler yer aldı.

FİYAT KENTE GÖRE TANIMLANIYOR

İnsan kaçakçılığının sosyal medya üzerinden reklam yaparak, bir de firaricilik tarifesi yayınladı. Sosyal medyada yayınlanan videoda, Suriye’deki rejimden Lübnan’a firari yollarla gitmenin kıymeti olarak, Dera kentinden 2 bin 858 TL, Şam’dan 1429 TL, Humus’tan 1072 TL, Afrin’den ise 5 bin 717 TL fiyat arz ediliyor.

5.5 MİLYON BİREY YERİNDEN EDİLMİŞTİ

Birleşmiş Milletler BM ve Beynelmilel Kurtarma Kurulu 500 binin üzerinde şahsın, Suriye’deki 10 senelik iç  savaş sırasında yaşamını kaybettiğini açıklamıştı. 5 buçuk milyon Suriyeli sığınmacı Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’a kaçtı ve 6,6 milyonu ülke hudutları içinde yerinden edilmişti. Bunların 3,6 milyonu Türkiye’ye, 950 bini Lübnan’a, 670 bini de Ürdün’e sığınmıştı. Yeniden 1 milyona yakın Suriyeli, Avrupa ülkelerine kaçmışt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir