Tayland’da Koronavirüse Benzeyen Bir Virüs Keşfedildi: RacCS203

Yüzde 91.5 benzerlik

Singapur Üniversitesi araştırmacıları, at nalı yarasalarındaki virüsü RacCS203 olarak adlandırdıklarını ve  SARS-CoV-2nin genetik koduyla yüzde  91,5 benzerlik sergilediğini söyledi. Bilim insanları ayrıca, Çinin güneybatısında yer alan Yunnan eyaletindeki yarasalarda bulunan ve yeni tip koronavirüsün genomuna yüzde  93,6 benzerlik gösteren RmYN02 virüsü ile yakından akraba olduğunu söyledi. 

Yarasa antikorları koronavirüsü etkisiz hale getirdi

Bununla birlikte araştırmacılar, Güney Taylanddaki yasalarda ve bir pangolinde bulunan antikorları inceledi. Antikorların pandemik virüsü nötralize ederek etkisiz hale getirdiği belirtilirken, bu durumun yeni tip koronavirüsü Güneydoğu Asyada dolaştığının bir başka kanıtı olduğu aktarıldı.
 

KORONAVİRÜSLERİN REZERV ALANI GENİŞLEDİ 

Söz konusu keşif, ilgili virüslerin bulunduğu alanı 4 bin 800 kilometrelik bir mesafeye kadar genişletti.

Çalışma Nature Communicationsda yayınlandı. Araştırmacılar, örnekleme alanının yalnızca Tayland ile sınırlı olduğunu, ancak Sars-CoV-2 ile yüksek derecede genetik bağa sahip olan koronavirüslerin birçok ülkedeki yarasalarda yaygın olarak bulunduğundan emin olduklarını ifade etti.

Daha önceki araştırmalar, yeni tip koronavirüsün insanlara yayılmadan önce büyük olasılıkla bir yarasada ortaya çıkmış olabileceğini ileri sürdü. Ancak virüsün kökeni hala net olarak bilinmiyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir