Taşeronlar Hak Ettikleri Zama Sonunda Kavuşuyor! Taşerona Yapılan Zam Miktarı!

Hak İş Genel Başkanı ve Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı yapılan ziyaretler de konuya yer verildi. Konu ile ilgili Hak İş Sendikası açıklama yaptı. Bakanı makamında ziyaret ettiklerini söyleyen ve gündem maddelerini değerlendirdiklerini belirttiler. 4D’li taşeron işçinin maaş oranı ne kadar olacak? Taşeron işçiye daire son dakika haber ve gelişmeleri…

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Hak İş Başkanı ağırlandı ve 2020 toplu iş sözleşmesi öncesinde önemli görüşmeler masaya yatırıldı. En çok merak edilen ise taşeron işçilere ne kadar zam yapılacağı konusuydu. 900.000 taşeron işçi için önümüzdeki birkaç yıl içinde maaş oranlarının belli olacağı belirtildi. Toplu iş sözleşmesi görüşmesinde yer alan zam oranları ve kulislerde konu ile ilgili neler görüşüldüğü haberimizin detaylarında… 

Görüşmeye Dair Detaylarda Neler Var?

Toplu iş sözleşmesi öncesinde Çalışma Bakanı Yardımcısı ve Hak İş Sendika Başkanı toplantı öncesi görüşme yaptı. Sendika Başkanı konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi. “Aile ve Çalışma Bakanı ve Bakan Yardımcısı ile 696 sayılı KHK ile kadroya geçen taşeron işçilerin 1 Temmuz itibari ile başlaması beklenen toplu iş sözleşmesi süreçleri, 1 Kasımda kamuda başlayacak olan TİS süreçleri hakkında ve çalışma standartları ile ilgili diğer gündemlere ilişkin önemli bir görüşme gerçekleştirdik.” şeklinde ifadelerine yer verdi. Bu kapsamda toplu iş sözleşmesi ekim ayında yapılacak zam, mali ve sosyal haklar için önemli düzenlemeler gerçekleştirilecek.

Yeni Dönem İçin Taşeron İşçi Maaş Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

Taşeron işçiler Çalışma Bakanlığından büyük bir beklenti içindeler. 2017 yılı itibariyle belli bir oranda maaş zammı alacaklar. Hükümet bu süreçte bu oran üzerinde zam vermeyi talep ediyor. Burada taşeron işçiler için en önemli kriterin enflasyon oranı olduğu biliniyor. Enflasyon oranının yüksek olması taşeron işçilerin maaş oranlarının da daha yüksek olmasını talep etmelerini sağlıyor. Taşeron işçiler maaş zam oranları, sosyal hakları ve yüzdelik dilim düzenlemesini istiyorlar. Bunların yanı sıra başta tayin hakkı olmak üzere taşeron işçiler iş tanımına dair de görevlerinin kesinleştirilmesini istiyorlar.

Masada Konuşulan Maaş Zam Oranları Ne Durumda?

Taşeron işçiler için Çalışma Bakanlığı ve sendika oran teklifi henüz gelmedi. Bu durumda zam oranlarına dair bazı değerlendirmeler söz konusu haline geldi. Enflasyon oranının yüzde 10 bandının üzerine çıkması ile birlikte enflasyon oranı baz alınarak talepte bulunulması bekleniliyor. Bu oranda yüzde 15 olarak değerlendiriliyor. Ancak taşeron işçiler uzun zamandır % 4 zam alıyorlar. Bu oranın ne kadar artırılabilir ise yapılacak değerlendirmelerden sonra belli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir