Suriyeli Mültecilerin Dönüş Süreci Hızlanıyor


Suriye’de yaşanan iç savaşın ardından Türkiye topraklarına sığınan ve uzun yıllardan beri ülkemizde yaşayan Suriyelilerin geri dönüş süreci oldukça hızlandı. Açıklanan bilgilere göre bugüne kadar Türkiye’ye sığındıktan sonra geri dönen mülteci sayısı 369,690’a yükseldi.

2 MİLYON SURİYELİNİN DÖNMESİ PLANLANIYOR
    
Halihazırda Türkiye’ye yerleşmiş olan Suriyeli sığınmacıların sayısının 3,69 milyon civarında olduğu belirtilirken, 2 milyon civarında bir mültecinin ülkesine geri dönmesi planlanıyor. Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin kontrol altında yaşaması hedeflense de bir kısmı şehir içlerine yayılmış, bazıları ise belirli şartları sağlayarak vatandaşlık almıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda düzensiz göçmenlerle ilgili bazı kısıtlamalar hayata geçirilmiş ve bu göçmenlerin şehirlerden kamplara gönderileceği açıklanmıştı. Şimdilerde ise Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen operasyonlardan sonra temizlenen bölgelere Suriyelilerin kesin olarak dönüş işlemleri üzerinde yoğunlaşılıyor.
    
Özellikle dini bayramlarda ülkelerine giden ve bayram sonrasında tekrar Türkiye’ye dönen Suriyeli mültecilere halk tarafından büyük tepki gösteriliyor ve ülkeden tamamen gitmeleri isteniyordu. Bu kapsamda atılan adımların somutlaşmasıyle birlikte sosyal medyada da kamuoyunun mutluluğu fark ediliyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir