Su Çiçeği Nedir, Nasıl Geçer, Belirtileri Ve Tedavisi?


Su çiçeği özellikle 5 ile 14 yaş grupları arasında görülen bir hastalıktır. İçi su dolu kızarıklıklar ile kendini gösteren suçiçeği tedavi ile geçmektedir. Düzenli olarak çocukların aşılarının yapılması ve bu hastalığa karşı bağışıklığın güçlenmesi su çiçeğine karşı alınan en önemli projeler arasında yer alıyor. Su çiçeğinin nedenleri ve belirtileri haberimizin içerisinde yer alıyor.
Su çiçeği özellikle okul öncesi çağlarda görülme sıklığı yüksek olan bir sorundur. Oldukça etkili bir virüsün vücuda yayılması ile ortaya çıkar. Su çiçeği tehlikeli bir hastalıktır. İçi su dolu kızarıklıkların oluşması ile kendini gösteren bu problem aşı yapılarak önlenebilmektedir. Sağlık Bakanlığı bu konuda tedbir almak için bebeklikten itibaren aşı programına su çiçeğini hastalığını da almıştır. Bu nedenle aşı olan çocuklar hastalığa yakalansa bile hafif etkilemekle birlikte vücutta 10-12 gün etkisi görülür. Pek çok belirtilerle kendini gösteren hastalık 7 gün kadar sürer. 3 gün yüksek ateş ve halsizlik şeklinde ortaya çıkarken kızarıklıkların kuruyup dökülmesi ile hastalık iyileşme sürecine geçmiş olur.

Su Çiçeği Belirtileri Ve Tedavisi
Su çiçeği özellikle çocuklarda görülen bir problemdir ve hafife alınmaması gerekmektedir. Belirtileri baş gösterdiğinde doktora gidip tedavi yöntemlerine başvurmamız gerekir. Su çiçeğinin belirtileri arasında vücutta özellikle gövde bölgesinde kırmızı benekler, yüksek ateş, iştahsızlık, halsizlik, şiddetli öksürük, huzursuzluk ve nefes darlığı görülür.
Su çiçeği tedavisinde hastalığı yaş aralıklarına göre tedavi yöntemleri uygulanır. Öncelikle yüksek ateşi kontrol altına alabilmek için ateş düşürücü kullanılır. Vücutta oluşan içi dolu kızarıklıkları için mikrop kapmasını engelleyen kaşıntı giderici kremler uygulanır. Mikroplardan arınmak ve temiz kalmayı sağlamak tavsiye edilen diğer bir tedavi yöntemidir. Tedavinin başlamasıyla birlikte doktorun verdiği dışında ağrı kesici veya farklı ilaçlar kullanılmamalıdır. Bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle okula giden çocuklar da hastalığın geçmesi ile birlikte okula devam edilmesi sağlanmalıdır.

Kimler Risk Grubunda Yer Alıyor?
Su çiçeği görülmeden önce bazı önlemler almak gerekir. Hastalık görülmeye başladığında gerekli tedavisi uygulanmadığı takdirde tehlikeli bir hal alabilir. Pek çok yöntemle virüsün bulaşması ile birlikte hastalık yaklaşık 12 gün kendini gösterir. Su çiçeğini bir kez atlatan kişilerin bir kez daha bu hastalığa yakalanma ihtimali oldukça düşüktür. Kalıcı bir hasar bırakmayan olağan bir durum olmasına rağmen küçük yaşlarda basit bir şekilde hastalık geçer. Hamile kadınlarda görüldüğünde ise ciddi bir boyuta ulaşabilir ve bebek ölümleriyle neticelenebilir.
Su çiçeğinin görüldüğü risk grupları arasında başta hamile kadınlar, yeni doğan bebekler, kanser hastaları ve erken doğan bebekler yer alıyor. Hastalığa karşı en büyük önlem düzenli olarak aile hekimliklerinde yapılan aşıların vurulmak.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir