SSK’lıları Sevindirecek Müjdeli Haber! Aynı Anda 3 Maaş Nasıl Alırsınız? Bu Fırsatı Kaçırmayın

SSKdan kendisi emekli olan ve maaşını alırken SSKlı olan eşinin ölümü sonrası dul aylığı bağlanan kadınlar, Emekli Sandığından emekli olan ve babasının vefatı üzerine yetim aylığı da alabiliyor. Dul ve yetim kadınlara birden fazla aylık veya gelirin nasıl bağlanacağı konusunda değişiklik yapıldı ve farklı kanunlar ortaya çıktı. Dolayısıyla vatandaşında kafasında karışıklık oluştu. Hem eşinden, hem kendi, hem de anne veya babasının aylığını alabilen kadınlarla ilgili sigorta statüsü ölüm tarihi cinsiyet ve aylık bağlanacak kişinin hangi statüde çalıştığı baz alınıyor.İşte konuya ilişkin detaylar ve son dakika haberleri…

Birden Fazla Maaş Bağlanan Kişilerin Aylıklarının Birleştirilmesi Kararı

1 Ekim 2008 yılından sonra bağlanan aylık ve gelirler için;

 • Hem malullük hem yaşlılık aylığı için hak kazananların aylıklarından yüksek olanı eşit ise yalnız yaşlılık aylığı bağlanıyor. Yaşlılık aylığı ile dul aylığı bağlanırsa her ikisi de tam olarak ödenmektedir.
 • Anne ve baba için ayrı ayrı hak kazanan yüksek aylık tam, düşük aylık ise yarım olarak ödenmektedir.
 • Birden fazla çocuğundan aylığa hak kazanan anne veya baba en çok ödemeye imkan veren 2 aylıktan yüksek olanını tam alır ve düşük olanı yarım olarak ödenmektedir.
 • Hem eşinden hem de anne ve babasından ölüm aylığı almaya hak kazanan kişi tercih yapabilir.
 • Dul kalan ve sonra ikinci eşini de kaybeden kişi iki eşinden kalan aylıkların birini tercih eder. Eşlerden biri iş kazasından veya meslek hastalığından vefat ettiği takdirde yüksek aylığın tamamını düşük olanın da yarısı ödenmektedir.

SGK kapsamında önemli kararlar çıkan 1 Ekim 2008 tarihinden önce gelir ve aylık alırken 1 Ekim 2008 yılından sonra yeni bir dosyadan gelir ve aylık hak kazananlar için;

 • 2008 yılından önce yaşlılık aylığı alan ve sürekli işgöremezlik geliri bağlanan vatandaşlara yüksek olan yaşlılık aylığı tam olarak ödenirken az olan sürekli işgöremezlik geliri ise yarım olarak ödenir.
 • 2008 yılı öncesinde emekli sandığına tabi olan eşinin ölümü sebebiyle aylığa bağlanana SSKlı babadan yetim aylığı bağlandığı takdirde İkisi de tam olarak ödenmektedir.
 • 2008 yılından önce ölen SSK’lı eşten kalan dul aylığı alınırken yüksek olan maaşı alabilir.

Hangi Durumlarda Birden Fazla Aylık Bağlanır?

Anne veya babası emekli sandığına tabi olduğu takdirde ölüm tarihleri ne olursa olsun hem eşin hem anne babadan 2 aylık alma hakkı verilmektedir.

 • Emekli sandığından anne-baba SSK tabii ise dul ve yetim kalana 2 aylık bağlanır.
 • Eş emekli sandığından anne veya baba Bağ-Kura tabi ise ve anne ya da baba 1 Ekim 1972 – 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001 – 2 Ağustos 2003 tarihlerinde vefat etmişse ve kocasından bağlanan aylık gelir brüt asgari ücretten düşük ise bu durumda Bağ-Kur maaşını da alır. Aksi takdirde 2 maaşı alamaz.
 • Eşi emekli sandığına bağlı iken anne veya babası Bağ-Kura tabi ise anne babanın ölüm tarihi yukarıda belirtilen tarihlerin dışında ise 2 maaş birden bağlanır.
 • SSK ve Bağ-Kurlular için hem koca hem de anne ve baba aynı sigortaya sahip ise ölüm tarihi ne olursa olsun 2 aylıktan birini tercih etmesi gerekir ve yüksek olan maaş bağlanır.
 • Anne veya baba SSKlı, koca ise Bağ-Kurlu veya tersi durumda ise bunlardan birinin ya da ikisinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat etmiş olması halinde her iki aylık da bağlanabilmektedir. haberzamani.net haber sitesindeki habere göre hem anne veya baba hem de koca 30 Eylül 2008 tarihinden sonra vefat etmiş ise SSK maaşı tam alınır. Gelir brüt asgari ücretin altında ise Bağ-Kur maaşını da alabilir.

Reddi Miras Dul Ve Yetim Aylığını Engeller mi?

Anne veya baba borçlarından dolayı reddettiği takdirde dul ve yetim aylığı hakları devam eder. Miras reddi hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı alması için engel oluşturmamaktadır.

Ölüm Aylığı Almak İçin Gerekli Şartlar?

Sigortalı çalışırken vefat eden kişinin eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için gerekli bazı şartlar yer alıyor. Ölüm aylığı bağlayabilmek için SSK statüsünde ki sigortalının en az 5 yıl sigortalı olması ve 900 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. SSK statüsünde en az 5 yıl sigortalı olup 900 gün prim bildiriminde bulunmuş olan vatandaşlar vefat etmeleri halinde eşine ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanabilmektedir.

Sigortalı emekli sandığı veya Bağ-Kur statüsünde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlamak için 1800 prim günü bildirim yapılmalıdır. Bağ-kur’lularda ise sigortalının prim borcu olmaması gerekiyor.

Eksik günleri bulunuyorsa Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’da hizmet borçlanması yapılabiliyor. Geçmişte borcundan dolayı primini donduran hak sahibinin süreleri canlandırması mümkün olacaktır. SSK statüsündeki sigortalılar askerlik borçlanması gibi yollarla eksik süreleri borçlanarak tamamlayabilirler. Çalışanlar için tüm çalışılan süre geçerli kabul edilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir