Son Yılların Artan Hastalığı Uyuz Vakalarına Dikkat!


Uyuz hastalığı denilince akla yalnızca hayvanlarla temastan sonra geçebilecek bir hastalık türü gelmektedir. Hem bilinç olarak, hem de hastalığın ortaya çıkma şekli olarak insanların bir uyuz hastalığına tutulduklarını anlamaları zordur. Genellikle vücudun kaşınmasıyla birlikte artan kırmızı noktalar uyuz hastalığının göstergesidir fakat bu durum genellikle önemsenmez. Yalnızca hayvanlardan değil, uyuz hastalığına sahip kişiler ya da onların kıyafetlerinden dahi bulaşabilen uyuz hastalığı salgın şeklinde yayılabilmektedir.

Cildiye doktoru Emre Araz konuyla ilgili yaptığı açıklamada kendilerine uyuz vakasıyla gelen hasta sayısının geçtiğimiz yıllara göre 3 katına çıktığını belirtti. Uyuz mikrobunun oldukça yayıldığının altını çizen Doktor Araz, hastaların uyuz vakasına yakalandığını anlayamadığını belirtti. Geceleri kaşınma problemi yaşayanların bu problemleri birkaç hafta boyunca devam ediyorsa bu durumdan şüphelenilmesi gerektiğini belirten Araz, bir ailede uyuz vakası herhangi birinde görülüyorsa diğer aile bireylerinin de doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini vurguladı.

Uyuz mikrobunun 36 saat boyunca canlı bir şekilde yaşamını sürdürebildiğini belirten Araz, uyuz vakasıyla karşılaşmamak için gündelikte giyilen kıyafetlerin 60 derecede yıkanmasını tavsiye ederek mikropların bu şekilde yok edilebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir