Son günlerin popüler uygulaması Clubhouse Kişisel Verileri Koruyamıyor


KILAVUZDAKİ BİREYLERE ULAŞIM İZNİ İSTİYOR
Uygulamanın, kullanıcılar kayıt olurken, kılavuzdaki tüm şahısların bilgilerine ulaşım izni istediğini kaydolan Bremen Harcayıcı Merkezi Başkanı Annabel Oelmann, “Bu biçimde gölge profillerin oluşturulması ve reklam emelli kullanılması tehlikeyi oluşuyor” dedi. Uygulamanın Almanyada yasak olduğunu söyleyen Oelmann, böyle bir gidişatta mevzubahisi şahısların kendi bilgilerinin kullanılması mevzusunda bilgilendirilmemiş olacağını dile getirdi.Clubhouse: Şahsi bilgiler ne kadar güvende?

“BÜYÜK MİKTARDA SAYDAM DEĞİL””
Uygulamada birey ve hesap bilgilerine ne olduğu büyük miktarda saydam değil” diyen bilgi koruma konferansı başkanı Monika Grethel ise, kullanıcıların ulaşım izni vererek, ağı kullanmayan şahısların irtibat bilgilerini uygulamaya sunduğunu kaydoldu. Grethel, “Benzersi, Clubhousea davet edilen bir katılımcının başka bir sosyal medya hesabı aracılığıyla kayıt/kimlik doğrulaması için de geçerli” diye ilave etti.

UYGULAMANIN BİLGİ SAKLILIĞI KURALLARI NET DEĞİL
Clubhouse bir irtibat profili oluşturmak için kullanıcıların hangi hesaplar ve gruplarla irtibat kurduğu, ne sıklıkla ve ne kadar müddetle günün hangi saatlerinde etkin olduğu gibi bilgileri de topluyor. Uygulamanın bilgi saklılığı kaidelerinin net bir biçimde yönteme edilmediğini ifade eden Anabel Oelmann, “Hangi bilgilerin hangi somut emeller yönünde bir araya geldiği ve işlendiği mevzusunda bir hayli sual cevapsız kalıyor.” dedi. Oelman ayrıca, harcayıcıların Clubhouse kullanımı için yalnızca kendi şahsi bilgileri ile değil, aynı zamanda aile, dostlar ve tanıdıklarının şahsi bilgileri ile de “ödeme yaptıklarının” farkında olması gerektiğinin altını çizdi.Clubhouse: Şahsi bilgiler ne kadar güvende?

CANLI SOHBETLER KAYDOLUNUYOR
Tenkit Etilen bir değişik nokta ise canlı bir sohbet sırasında legal bir ihlal bildirildiğinde tüm görüşmelerin geçici olarak kayıt altına alınabilmesi. Oelmann, “Bu içeriklere daha sonra kimin ulaşım sağladığı ve silinmesi kararını kimin verdiği ise karanlıkta kalıyor” ihtarını yaptı. Cubhouse yetkilileri ise sesli kayıtların yalnızca şikayet vaziyetinde değerlendirileceği, ardından da hemen silineceğini aktardı. Ancak uygulama, mevcut haliyle Avrupa Genel Bilgi Koruma Yönetmeliğini bir hayli noktada ihlal ediyor.

CLUBHOUSE NEDİR?
Kullanıcılarına sesli sohbet odaları aracılığıyla irtibat kurma ihtimali veren Clubhouseun kullanıcısı olmak için İphone sahibi olmak ve uygulamayı kullanan biri tarafından davet edilmiş olmak gerekiyor. Değişik sosyal medya ağlarından alkış, yorum gibi özelliklerin olmaması ile haysiyetiyle dağılan uygulamanın, iki milyondan fazla kullanıcısı bulunurken, piyasa kıymetinin ise 1 milyar doları aştığı öğreniliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir