Son Dakika Haberi! Sokağa Çıkma Yasağında Son Durum Nedir?


Geçtiğimiz yıl mart ayında hayatımıza giren korona virüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı da hayatımızın bir parçası oldu. İlk başlarda bu karara ayak uydurmakta zorlanan halk uzun süredir süren pandemi sürecinden dolayı duruma alışmış gözüküyor. Fakat kış ayının sonuna yaklaşaraktan sokağa çıkma yasağının ne zaman biteceği soruları da gündeme gelmeye başladı. Kabine toplantısının ne zaman olacağı ve yasağın ne zaman sona ereceği konusunda halk sorular sormaya devam ediyor.

Hafta İçi ve Sonu Yasakları Son Durumu Nedir?

Hafta içinde belirli saatlerde ve bazı illerde uygulanan sokağa çıkma yasağı hafta sonu tüm gün uygulanıyor. Hafta sonunun kapıda gözükmesi ile birlikte vatandaş tekrar sokağa çıkma yasağının bitip bitmediğini araştırıyor. 20-21 Şubat tarihinde sokağa çıkma yasağı devam ediyor mu sorusu çok merak edilen konular arasında yerini aldı. Kısıtlamalar ile ilgili yeni gelişmeler Kalbine toplantısı sonunda geldi.

Sokağa Çıkma Yasağı Bitti Mi?

20 yaş altı vatandaşlar ve 65 yaş üstü vatandaşlar halen belirli saatlerde sokağa çıkabilecekken, hafta içi ve sonu yasakları ise muaf olan vatandaşlar dışında halen devam etmektedir. Peki ya sokağa çıkma saatlerinde herhangi bir değişiklik yapıldı mı? Sokağa çıkma yasağı süresi tam olarak ne zaman bitecek? Henüz net bir tarih hakkında konuşmalar mevcut değildir. İlgili mercilerden net bir tarih açıklaması gelmedi. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:” Mart ayında önemli bir gelişme göstereceğiz. Mart ayında ki aşılama işleri sayesinde korona virüs ile mücadelede önemli bir yol kat edeceğiz. Mart ayının ilk haftası itibari ile normalleşme sürecine kademeli bir adım atacağız.

Vaka ve aşılama kriterlerine bağlı olarak illerde aşamalı bir şekilde kısıtlamaları kaldıracağız. İlk olarak hafta sonu kısıtlamalarından başlanacaktır” diyerek sokağa çıkma yasağının kaldırılmasına yönelik gelişmeleri aktardı. İllerdeki vaka ve aşılamalar göz önünde bulundurularak kademeli bir şekilde sokağa çıkma yasağının kaldırılacağı bildirildi. Kademeler dört grupta yer alacak şekilde belirlenecektir. Düşük risk, orta risk, yüksek risk, çok yüksek risk olmak üzere kademelendirilecektir. Bu kademeler doğrultusunda ise illerde kısıtlamalar kaldırılacak.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir