Şizofreni Belirtileri ve Oluşma Sebepleri


Şizofreni genellikle yaşlılarda sıklıkla görülen alzheimer ile karıştırılmaktadır. Oysaki şizofreni yaşlılık döneminde daha az görülen, genellikle ergenlik döneminin sonlarında ortaya çıkan bir hastalıktır. Şizofreni özetle neyin gerçek olduğunu söyleyememe ve karar vermekte zorlanma olarak tanımlanır. Stres içinde yaşayan kişilerde daha erken baş gösteren bu hastalık insanların psikolojik anlamda denge sorunu yaşamalarına sebep olmaktadır.

ŞİZOFRENİ ÇEŞİTLERİ

Şizofreninin 4 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; paranoid, hebefrenik, katatonik ve kalıntı olarak isimlendirilmektedir. Bir insanın şizofren olup olmadığını anlamının da birkaç yöntemi vardır. Sağlıklı bir bireyin göstermediği şekilde davranışlar gösteren ve çevresindekilere psikolojik rahatsızlığı varmış gibi görülen bireylere şizofreni tanısı koyulabilmektedir. Bunlara örnek olarak hayal ve halüsinasyonlar görme ve normal insanlardan farklı vücut hareketleri yapma gösterilebilir.

ŞİZOFRENİ NEDİR?
    
Sadece davranış olarak değil, duygu olarak da diğer insanlardan farklı tepki vermek şizofreni ile bağlantılıdır. Yaşamdan keyif alamama ya da yapılan bir espri karşısında ağlamaklı olma gibi tepkiler buna örnektir. Bir konuya odaklanamama ve öğrendiğini çok kısa bir sürede unutma gibi belirtiler de yine şizofreni hastalığına tutulmuş kişilerde görülen özelliklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir