Sıklıkla Saç Boyamak Meme Kanserini Tetikliyor


Kanserle ilgili dünya çapında araştırmalar yapan ve bu konuda en etkili yayınları yapmasıyla bilinen “International Journal of Cancer” dergisinde çok dikkat çekici bir araştırma sonucu yayınlandı.
    
Derginin internet sitesinden de sonuçlarını yayınladığı araştırmada kadınlarda düzenli bir şekilde saçlarını boyayanların, diğer kadınlara göre meme kanserine yakalanma riskinin % 9 daha fazla olduğu ifade edildi. 46,709 kadın üzerinde yapılan araştırmada saç boyalarının ve düzleştiricilerin içerdiği kimyasal maddelerin vücuttaki olumsuz etkileri de kanıtlanmış oldu.
    
Yapılan araştırmada kalıcı saç boyaları dışında, kalıcı olmayan ve yarı kalıcı saç boyalarının kansere etkisi de araştırıldı fakat kanserin yalnızca kalıcı boyalarla bir etkileşimi olduğu sonucuna varıldı.

BEYAZ KADINLARDA YÜZDE 8 RİSK BULUNUYOR
    
Araştırmada beyaz kadınlarla Afrika kökenli zenci kadınların kansere yakalanma oranı da karşılaştırıldı. Sonuçlara göre beyaz kadınlar bu konuda daha avantajlı. Çünkü kalıcı saç boyasını 2 aylık bir periyotta kullanan beyaz kadınlarda meme kanseri riski % 8 artarken, zenci kadınlarda bu rakamın 60’lara kadar yükseldiği anlaşıldı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir