Sıcak Çay İçmeden Önce Tekrar Düşünün


Son yıllarda kanser hastalığı oldukça yaygın bir hale geldi. Türkiye’de görülen kanser tiplerinden gittikçe popüler hale gelen tür ise yemek borusu kanseri oldu.

Özellikle Türk insanının devamlı olarak çay içme ihtiyacından ötürü çok yüksek miktarda çay tüketimi yapılmaktadır. Bu tüketimi yaparken ise genellikle sağlık hiçe sayılacak şekilde bir takım yanlışlar yapılmaktadır. Bu yanlışlardan en büyüğünün ise çayı çok sıcak bir kıvamda tüketmek olduğu açıklandı.

EN AZ 3 DK BEKLETİLİP ÖYLE İÇİLMELİ
    
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yasemin Bilgin yemek borusu kanserinin en fazla ölüme götüren 6. kanser olduğu açıkladı. Ülkemizde çok tüketilen çayın içilmeden önce en az 3 dakika bekletilmesi gerektiğinin altını çizen Yasemin Bilgin, alkol ve sigara tüketiminin de yemek borusunun giriş bölgesinde tümörlerin oluşmasına davetiye çıkardığını söyledi. Yemek yiyip içerken boğaza takılma hissi duyanların kötü bir durumdan şüphelenmesi gerektiğini ifade eden Bilgin, kesinlikle düzenli kanser taramalarından kaçınılmaması gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir