SGK Duyurdu, Emekliler İki Maaşı Aynı Anda Alabilme İmkanınız Var! Emekli Çift Maaşı Nasıl Alır?

SGK vatandaşa pek çok ödeme yapıyor. Ancak bu ödemeler sigortalı kişinin prim türüne göre belirlenmektedir. SGKlı kişiler Bağ-Kurlu veya emekli sandığına bağlı oldukları halde maaş türü hem de iki maaş ödemesi için önemli bir etken ortaya çıkıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bazı haklar sunuyor ve en önemlilerinden biri de dul ve yetimlere sağlanan maaştır. Bu ödemeler belli kurallarla uygulanmakta ve bazen hak sahiplerine iki ödeme birden de verilmektedir. SSK’lı kadının çift maaş alabilmek için gerekli şartlar neler ve çift maaş ile ilgili son dakika haberleri…

SGK emekli olan ve bir süre sigortalı olarak çalışan ve vatandaşlara vefat etmesi halinde hak sahiplerine maaş bağlıyor. Bu durumda eskiden uygulanan çift maaş sistemi değişti. Değişiklik ölen anne ve babanın veya çift maaşını almak isteyen kadının 1 Ekim 2008 yılında geçen yasaya göre sahip olduğu kriterler dikkate alınıyor. Geçmişten gelen aylığı bugün de devam ediyor ve geçmişten gelen haklar korunduğu için de hala eşitsizlik söz konusu olamıyor. Bu durumda var olan bu eşitsizliği gidermek için yeni bazı uygulamalar gündeme geldi.

SGKdan Çift Maaş Nasıl Alınır?

SGK tarafından sigortalı olan kişilere prim türüne bağlı olarak ödeme yapılıyor. Burada SSK, Bağ-Kur veya emekli sandığına bağlı olmak ve 2 maaş ödemesi alacakları için hangi kuruma bağlı olduğunu tespit etmek önemli bir konudur. SSKlı Bağ-Kurluya da emekli sandığı statüsünde primi ödenenler iki maaş ödemelerini buna göre hak edebiliyor.

SGKdan çift maaş alabilmek için öncelikli olarak bazı kriterler gerekiyor. Bu kriterler arasında başta dul maaşı alan vatandaşlar ön planda tutuluyor. Dul maaşı alanlar çift hatta 3 maaş ödemesi birden alabiliyorlar. Çift maaş veya üç maaş ödemesi almak için SSKlı olmak Bağ-Kur veya emekli sandığına bağlı maaşları ayrı ayrı alabilmektedir. Kişinin vefat eden eşi SSKlı, annesi veya babası Bağ-Kur’lu ise hem yetim ve dul maaşını alır. Hem de kendine emekli sandığından bağlanan maaşı alarak 3 maaş birden alabilir.

Her İki Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

SGKda vefat eden sigortalının hak sahibine maaş bağlanması aşamasında ölümlerin gerçekleştiği tarihler ve bu dönemde çıkan yasalar etken oluyor. Hak sahipleri dul ve yetimler ölüm tarihine göre tek veya çift maaş alma hakkına sahip olabiliyor. Ölen eşten kalan maaş ve anne babanın sigorta statüsüne göre aynı ise iki maaş değil tercihen tek maaş ve yüksek olan maaş ödeniyor.

Yani eşi SSKlı babası SSKlı ve eşi Bağ-Kurlu babası Bağ-Kur’lu veya Emekli Sandığı’na bağlı eşi ve babası da emekli sandığı sigortalısı olduğu durumlarda dul ve yetim maaşı tek olarak ödeniyor.  Bunlardan yüksek olan maaş tercihen alınıyor. Ancak ölen eşin ve ölen ana babanın sigorta statüsü farklı ise bu kez ölüm tarihleri baz alınarak iki maaş ödemesi veya tek maaş alabilmek söz konusu olabiliyor.

Sigortalılık statüsüne göre eş, anne ve babanın maaşı ikisi de alınabiliyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce ana baba vefat etmiş ise 2 maaş bağlanıyor.

1 Ekim 2008 En Belirleyici Tarih

Eş ve ana babadan biri 1 Ekim 2008 tarih öncesinde diğeri 2008 tarihinden sonra ölmüşse bu şekilde iki maaş alabilmek mümkün olur. Eğer, iki ölümde 1 Ekim 2008den sonra gerçekleştirildi ise yalnızca bir maaşı alma hakkı bulunur. Ancak ölümlerin ikisi de 1 Ekim 2008 sonrası olsa bile sigortası  farklı olanlar için istisnai durumlar bulunuyor. Memur kızları veya memur eşi 2 maaş alabiliyor. Bu duruma örnek verilmek gerekirse eşi memur emeklisi, babası SSK veya Bağ-Kur emeklisi olan kadın hem eşinin hem de babanın ölüm tarihinin hiçbir önemi olmadan 2 maaşı alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir