Sevgililer Günü Dolandırıcılarına Dikkat! Uyarı Yapıldı


Sevgililer günün yaklaşmasıyla birlikte internet alışverişlerindeki yoğunluk dolandırıcıları da harekete geçirdi. Uzmanlar ve tüketici dernekleri salgın dolasıyla alışverişlerini online yapan vatandaşları sanal dolandırıcılar hakkında uyardı.

Güvenilir sitelerin tercih edilmesini öneren bilişim uzmanları tüketicinin mağdur olmaması için dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetti. Özellikle pahalı ve lüks ürünlerin fiyatlarında indirim varmış gibi gösteren bu dolandırıcılar insanların güvenlerini kazanmak için ünlü isimleri reklamlarında kullanıp vatandaşı istismar edebiliyor.

Hangi Siteler Alışveriş İçin Güvenli?

Tüketicilerin mağduriyet yaşanmaması için önceliklerini güvenilir internet sitelerinden yapması gerektiğini belirten tüketici hakları uzmanı, özellikle sosyal medya üzerinden alışveriş yapılan hesapların çoğunun dolandırıcılık yaptığını ve tanıtımı yaptıkları ürünlerim ellerinde olmadığını sipariş edilen ürün yerine kutudan çok alakasız şeylerin çıktığını belirtti.

Bunlarla ilgili birçok şikâyetin kendilerine ulaştığını belirten uzman levent küçük, bilinen markaların ürünlerinin çok uygun fiyatlı satılması zaten tüketici için şüphe uyandırma açısından en önemli sebep olmalı. Ünlü isimlerin de bu ürünlerin reklamlarında oynatarak tüketicilere güven vermesini sağlayan dolandırıcıların tuzağına düşmemek için ilk yapmanız gereken firmanın kurumsallığından emin olmak.

Tüketici Hakları Yardımınıza Koşuyor

Levent Küçük, dolandırıcıların bazı ünlü alışveriş sitelerini kopyalayarak, kişilerin kişisel bilgilerini ve banka bilgilerini de ele geçirmeye çalıştığını belirtiyor. Bu durumu yaşamamak için kapıda ödeme seçeneğini tercih etmenizde fayda var. Levent Küçük, “Ayrıca, tüketicilerimizin, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun hükümleri gereğince hiçbir gerekçe göstermeden 14 gün içerisinde cayma hakkı var.

Bir olumsuzluk yaşandığında ürünü iade edebilir” diyerek mağdur olanların da bu durumdan kurtulabilme yoluna açıklık getirmiş oldu. Alışveriş yaptıktan sonra faturanın saklanması gerektiğini belirterek bu fişlerle tüketici heyetlerine başvurup paralarını geri alabiliyor. Dolandırıcılığı da ifşa etmiş oluyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir