SED Ödemeleri Başladı! Öğrencilerin Alabildiği SED Desteği İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

E-devletten vatandaşa destek amacıyla verilen ve sosyal ekonomik destek yardımı ödemesi olarak bilinen SED Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın son dakika açıklaması ile başladı. Yapılan açıklamada ödemelerin bugün itibariyle ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacağı belirtildi. İşte, SED ödemelerine dair son dakika haber ve detaylar…

Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED ile ilgili açıklama yaptı ve çocuğu okuyan ailelere ihtiyaç sahiplerine verilen yardımların devam ettiğini belirtti. Okuyan çocukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen desteğin 2020 yılında ne kadar olacağı merak ediliyordu. SED yardımı son dakika bilgileri ve SED rapor örneği gibi pek çok sorular haberimizin detaylarında cevaplanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından memur maaş katsayıları ile belirlenen Bu rakamlar o il yardım tutarları geçerli sayılan kat sayıya göre belirleniyor. Örneğin katsayı oranı 0,096058 olarak belirlendi.

SED Ödemesi Nedir? Kimlere Verilir?

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti olarak bilinen bu ödenek temel ihtiyacını karşılayamayan ailelere çocukların bakımı ve ihtiyaçları için verilen psiko-sosyal bir destektir. SED ödemesi başvuruları ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşaması ile verilir.

Ailede yaşayan bireylerde çalışabilecek durumda olanın bulunmaması,Ailenin ekonomik bir kriz sürecinde olması sağlanan hizmetin çocuk odaklı olması nedeniyle ailede en az bir çocuğun bulunması ve bir çocuğun ve ebeveyninin veya çocuğun bakıcısı konumdaki kişinin kimliğinin olması bu ödeneği almak için yeterli olacaktır.Sosyal Hizmetler kuruluşunda yer alan ve maddi destek verildiğinde ailesinin yanında yaşayabilecek çocuklara SED’ten yararlandığı takdirde korunmaya muhtaç kalacak olan çocuklara bakım tedbiri alınması amacıyla ücreti verilmektedir.Bakım tedbir kararı verilmesine rağmen yaşı dolduğu için aile yanından sosyal hizmet kuruluşundan ayrılan çocuklar iş ve meslek kurslarına veriliyor. Henüz bir iş sahibi olmayanlar destek verilmemesi halinde muhtaç durumda kalıyor. Bu durumda hayati tehlikesi veya bir ameliyat geçirecek olan veya olağanüstü bir sebepten bakmakla yükümlü olduğu ailesinin bakımını karşılayamayan ya da ailesi vefat eden çocukların eğitim masraflarını ve diğer giderlerini karşılamak için SED desteği sağlanmaktadır.

SED Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Ailede bulunan tüm bireylerin kimlik fotokopisiEbeveynin ismine hazırlanmış ikametgah belgesi
 • Ailede engelli birey bulunuyorsa engelli raporu
 • Ailedeki bireylerin sağlık sorunlarını belirten belge veya rapor
 • Ailede çalışabilecek durumda olduğu halde iş bulamayıp çalışamayan bireyin iş aradığına dair İşkur kayıt belgesi
 • Çalışan kişilerin iş yeri adresi ve telefon numarasıMal beyanı gösterir bir rapor
 • Çocukların güncel öğrenci belgeleri kira sözleşmesi
 • İş göremezlik raporu ve ebeveyne ait Ziraat Bankası hesap cüzdanı gerekiyor.

SED Miktarı Ne Kadar?

 • Okul öncesi dönemde veya okula gitmeyen çocuklar için 733,69 TL olarak,
 • İlköğretim 1. sınıf ile 8. sınıf arasında çocuklara 1.100,53 TL olarak,
 • Ortaöğretime giden çocuklara 1.173,90 TL olarak
 • Yükseköğretim eğitimi alan çocuklara 1.320,64 TL olarak sağlanmaktadır.

E-Devletten SED Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devletten sevk başvurusu yapmak için resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. E-devlet sistemine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız yeterli. Yeni başvuru menüsünü tıklayarak aşağıya doğru gelen bilgilendirme yazısını onaylayıp sayfaya geçiş yapabilirsiniz. Buradan sorgulama ve araştırma izin bilgisi yazısı çıkar ve “hakkımda başvuru” ile ilgili konularda araştırma yapılmasına izin veriyorum onayından sonra gerekli bilgilendirme metni, kişisel veri kimlik ve iletişim detayları başvuruya esas bulunan çocuklar ve tüm bilgilerin doğruluğu teyit edildikten sonra önizleme ve işlem sonucu görüntüsü alınır. Başvuru işlemi tamamlanmış olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir