Seçim anketlerinden çıkan sonuçlar sonrası Anketçi Mehmet Ali Kulat’tan flaş sözler

MAK danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, gazeteci Çağlar Cilara’nın Youtube kanalının konuğu oldu. Kulat, “Yarın genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye vereceksiniz” başlıklı araştırması ile ilgili yorumlarda bulundu.

İYİ Parti’nin kurulmasından sonda MHP’nin tabanının önemli bir kısmını İYİ Parti’ye kaptırdığını ifade eden Kulat, Cumhur ittifakının kurulmasının ardından AKP’den MHP’ye oy kayması olduğunu ifade ederek, “Ama artık oy gitmiyor çünkü MHP AK Partilileşti. AK Parti de MHP’lileşti. Yani kendi içlerinde birbirileri ile çok benzeşen partiler sadece belli bir sahaya hitap ediyor”

“MUHALEFETTEN KİM YENİ BİR UMUT OLUŞTURABİLİR ONA BAKMAK ZORUNDAYIZ”

Kulat, “Şimdi burada asıl mesele daha çok muhalefetten kim yükselebilir ve Türkiye için yeni bir umut oluşturabilir, buna bakmak zorundayız.” İfadelerini kullandı.

“Önümüzdeki seçimlerde bloklar Cumhur ve millet ittifakı şeklinde iki ayrı blok olarak mı devam edecek yoksa yeni bloklar eklenecek mi?” sorusunu soran Kulat, önemli noktalardan birinin bu olduğunu ifade etti.

“SON GÜNLERDE İYİ PARTİ’Yİ HEDEF ALAN BİR SÖYLEM GELİŞTİRİLDİ”

Kulat ayrıca, “Önemli bir ayrıntı olarak şunu da söylemek istiyorum. Dikkat ederseniz son günlerde Türkiye’de bir noktadan çok yoğun bir şekilde İYİ Parti’yi hedef alan bir söylem geliştirildi. Millet İttifakı’nın HDP ile olan birlikteliği diye bir tartışma alanı oluşturuldu” dedi.

“AKŞENER’İN 'MEMLEKET MASASI’ TALEBİ ÇOK ÖNEMLİ”

Meral Akşener’in “Memleket Masası” talebinin çok önemli olduğunu belirten Kulat, “Bu talep demokrasi açısından önemliydi. Türkiye bir pandemi süreci yaşıyor. Yaşadığı bu süreç içerisinde ülkenin sorunlarının konuşulması gerekiyor” ifadelerini kullandı

“KARARSIZ SEÇMENİN GİDEBİLECEĞİ 3 PARTİ VAR”

Kulat ayrıca Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi,  Ali Babacan tarafından kurulan Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin oy oranlarının yüzde 1’lerde ve 2’lerde olmasına yönelik ise “Burada kararsız seçmen AKP’den kopan seçmen olması dolayısıyla şimdilik adresine gitmiş değil. Bunların AK Parti’ye dönme ihtimali tabii ki var ama bu seçmenin gidebileceği 3 parti var. İYİ Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne bu seçmen yönlenebilir. Dolayısıyla doğru politikalar oluşturularak, ötekileştirmeyerek bir politika izlenirse bu seçmen kısa süre içerisinde başka bir yere doğru evrilebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version