SD Karttan Silinen Dosya Ve Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?


Hafıza Kartımdaki Bilgiler Nereye Gitti?
Eğer resimlerimizi veya gerekli diğer belgelerimizi yanlışlık eseri silmediysek bu bilgilerin kaybolmasının birçok nedeni olabilir. Nedenlerden biri kullandığımız hafıza kartının zamanla veya hasar sonucu bozulmuş olmasıdır. Hasarlı kartlar geri döndürme aşamasında bizi biraz sıkıntıya sokabilir. Dosyalarımızı yanlışlıkla silmediysek ve kartımız bozun değilse virüs veya trojan adı verilen zararlı casus yazılımlarla baş başa kaldık demektir. Bu durumda cihazlarımızı ve kartı iyi bir anti virüs yazılımıyla gözden geçirmemiz faydalı olabilir.

Yanlışlıkla silinen dosyaları geri getirmek virüs veya arıza durumlarına göre çok daha kolaydır. Aslında hiçbir depolama aygıtında veriler kolay kolay yok olmaz. Silindikleri için okuma aygıtları üzerinde veriler sıfırlanmış olarak gösterilirler. Eğer üzerine yeni veriler eklenmediyse (yani kurtarmak istediğiniz kartı yeni dosyalarla doldurmazsak) kurtarma işlemiyle pek çok dosyamızı sorunsuz olarak geri alabiliriz.
Bunu yapmak için ücretli veya ücretsiz birçok yazılımdan faydalanabiliriz. Siz takipçilerimize örnek teşkil etmesi bakımından birkaç yazılım programıyla hafıza kartı kurtarma metotlarını ele alıyoruz.

Recuva Programıyla SD Kart Kurtarma
Ücretsiz yazılım desteği sunan Recuva firmasının programını internetten indirip bazı verilerimizi geri getirebiliriz. Programı kurduktan sonra adımları izleyerek takılı bulunan kartımızı kurtarmak istediğimizi gösterecek şekilde o adresi seçelim. Daha sonra programımız bize hangi tür dosyaları kurtarma işlemine dahil edeceğimizi işaretlememizi isteyecek. Örneğin videolarımızı kurtarmak istiyorsak bu seçeneği seçelim. Daha sonra programın tarama işlemini bitirmesini bekleyelim. Program size aradığınız dosyaları gösterdiyse o dosyaları karta değil farklı bir adrese kaydedelim. SD Kart dosya geri getirme işlemlerinde kurtarılanları geri yüklemek için aynı kartı seçmemelisiniz.

Disk Drill Programıyla Hafıza Kartı Kurtarma
Belirli kapasiteye kadar ücretsiz kullanılan yazılım seçeneklerinden biri Disk Drill programıdır. Öncelikle programı güvenilir kaynaklardan bularak bilgisayarımıza indirelim. Programı kurduktan sonra karşımıza çıkan menüden kartımızın takılı olduğu adres üzerinden hafıza kartımızı seçelim. Programın bize kurtarma işlemi türünü sorduğunu göreceksiniz. Tüm dosyaları iyi bir şekilde taraması için “recovery” metodunu işaretleyelim. Programın tarama yapması için bekledikten sonra karşımıza çıkan dosyalardan kurtarmak istediklerimizi seçelim. Yukarıda belirttiğimiz gibi kurtarılacak verileri karta değil bilgisayarımızdaki başka bir dosya veya klasöre kaydetmek için adresimizi belirleyelim.

Glary Undelete İle SD Kart Kurtarma
SD Karttan silinenleri geri getirme için kullanabileceğimiz bir diğer program ise Glary Undelete’tir. Program büyük kapasiteli yazılım kullanmak istemeyenler için az yer kaplayan bir seçenektir. Kurumsal olmayan kullanımlarda belirli bir kapasiteye kadar ücretsiz kullanılır. Diğer programlarda olduğu gibi yükleme işleminden sonra kurtarmak istediğimiz kartı seçiyor, tarama işleminin bitmesini bekliyor ve kendi belirlediğimiz hedefe dosyalarımızı kaydediyoruz.

Son Olarak
Hafıza kartı verilerini kurtarma ile ilgili bazı programlardan bahsederek takipçilerimize yol göstermeye çalıştık. Unutmamalıyız ki yazılımlarla yaptığımız taramalarda her veriyi kurtarabileceğimizin bir garantisi yoktur. Bazı veriler üzerine yazılmış başka veriler yüzünden kaybolmuş olabilir ya da her program tüm verileri bulmada yeterli olmayabilir. Kartınızdaki dosyaları kurtarmak için tavsiyemiz birden fazla program denemenizdir. Böylece bazı programların bulamadığı dosyaları diğeri ile tamamlama şansınız olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir