Salda Gölü’nde Araştırma Yapan Balcı’nın Meraklandıran Mars Açıklaması


 Yaklaşık 7 aylık yolculuğundan sonra Kızıl Gezegen’e inen Perseverance isimli uzay aracı aksilik yaşanmadan planlandığı gibi  Jezero Krateri’ne iniş yapmış bulunuyor. NASA tarafından geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden yapılan paylaşım ile Jezero ve Salda Gölü’nün benzer jeolojik ve mineral yapıya sahip olabileceği açıklanmış ve iki yerin görüntüsü yan yana paylaşılmıştı.

Dr. Balcı, Perseverance yi Anlattı

 İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Nurgül Çelik Balcı, Mars’ ta yaşam aramak için çalışacak olan Perseverance uzay aracı hakkında açıklamalarda bulundu. Balcı, NASA tarafından Jezero Krateri’nin yapısı ile benzerlik gösterebilecek tek göl olan Salda Gölü’nde yapılan araştırmada da yer almıştı.

Uzay Aracı Yaşam Bulgusu Arıyor

 Balcı’nın, asıl misyonunun astrobiyoloji olduğunu söylediği gezgin Perseverance, Mars’ a iniş yaptığından bu yana 9. misyonunu gerçekleştirdi. Yaşam belirtisi arayan bu uzay aracı geri göndermek için kraterden kaya örnekleri toplayacak ve tarihe bir ilk olarak geçecek. Balcı açıklamasının devamında “Yapılan araştırmalar sonucunda yaşamın izlerini bulmaya çok yakınız.” dedi.

Salda Gölü’nde Uzun Süren Araştırmalar Yapıldı

 Burdur ilinde bulunan Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivler’i olarak biliniyor. Mars’ın 3.5 milyar yıl önceki halini gösterdiği tahmin edilen Salda Gölü çevresinde karbonat minerali bulunması özelliği, Jezero Krateri’nin yapısında da bulunması ile yapılan araştırmaların doğruluğunu arttırıyor.

Alınan Örnekler Dünya’ya Getirilecek

 Perseverance, iniş yaptığı kraterden alacağı örnekleri başka bir uzay aracı ile Dünya ya gönderecek. Bu araç tarafından toplanıp belirli bir yerde istiflenen kaya örnekleri ve diğer numuneler, insanlık tarihinde başka gezegenden Dünya’ya gönderilip araştırılan ilk parçalar olacak. Araştırmalar sonucunda Kızıl Gezegen’de yaşam belirtisi bulunacağı düşünülüyor.