Sabahları Tutuk Uyanıyorsanız Mutlaka Okuyun


Kadınlarda erkeklere oranlara daha sık görülen iltihaplı eklem romatizması, tedbir alınmadığında çok büyük problemlere sebep olabilmektedir.
  
 Avuç içerisinde ve bilekte meydana gelen tutulmalar, zor hareket etme ve özellikle sabahları uyandıktan sonraki 1 saatlik dilimde yaşanan tutukluklar iltihaplı eklem romatizmasının en önemli belirtileridir. Bir an önce doktor kontrolüne gidilerek tedavisi yaptırılmadığında ise kalıcı sağlık problemlerine yol açan bu romatizma çeşidiyle ilgili Romatoloji Uzmanı Dr. Senem Tekeoğlu önemli bilgiler verdi.
    
6 hafta ve daha uzun süre boyunca vücudunun çeşitli yerlerinde tutulmalar yaşayan kişilerin doktor muayenesine kesinlikle gelmesi gerektiğini söyleyen Tekeoğlu, yapılacak laboratuvar araştırmaları ve röntgen çekimlerinden sonra hastalığa tam olarak teşhis konulabildiğini söyledi. Tıp dünyasında “romatoid artrit” olarak bilinen bu hastalığın diğer eklemlere de sirayet edebileceğini söyleyen Tekeoğlu, bazen bu tutulmalardan kaynaklı akciğer probleminin de yaşanabildiğini hatırlattı.
 

En İyi Tedavi Hastalığı Erken Teşhis Etmek
    
Uzun süreli şikayetlerin kendi kendine geçmesini bir süre beklenebileceği, fakat sürekli aynı sorunla karşılaşılmasına rağmen doktor kontrolüne gelinmemesinin yapılabilecek en büyük yanlış olduğunu söyleyen Tekeoğlu, bu hastalığın tedavisini kolaylaştırmak için erken teşhisin çok önemli olduğunu vurguladı. Senem Tekeoğlu kalıcı sağlık problemleri yaşanmaması için düzenli olarak tetkiklerin yaptırılması ve doktor kontrolüne devam edilmesini de tavsiye etti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir