Reflü Nedir ve Reflüden Kurtulma Yolları Nelerdir?


Sindirim sistemimiz sürekli ağızdan makata doğru gıdaların gitmesi şeklinde çalışmaktadır. Fakat bazı insanların yemek borusunun bitimindeki kaslar doğru bir şekilde çalışmazlar. Yemek borusunun tam mide ile birleştiği noktadaki kasların doğru çalışmaması da midedeki gıdaların ve mide asitlerinin ters yönde hareketine sebep olur ve göğüste ağrı meydana gelir.
 

    
Genellikle geceleri belirtilerini daha ağır gösteren reflü, uyku problemlerine de yol açmaktadır. Kimi insanda çok şiddetli bir etki yapabilen reflü, kimi insanlarda da minimum rahatsızlık seviyesinde etkisini gösterir.

Reflü Tedavisi 

Piyasada H2 bloker ilaçlar olarak isimlendirilen bir ilaç grubu, yemek borusunun bitimindeki bu kasların düzgün bir şekilde çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Fakat bu ilaçları kesinlikle doktor tavsiyesiyle ve onun kontrolünde kullanmak gerekmektedir. Çünkü uzun süre bu ilaçların kullanımının kemik yapısını bozduğu bilinmektedir. B12 vitamininde de eksilmelere sebep olan bu ilaçlar sabahları aç karnına alınmaktadır. Bunun yanında reflüye iyi gelen bitkisel tedaviler de bulunmaktadır. Bu kapsamda kudret narı, meyan kökü ve elma sirkesi kullanımı reflünün giderilmesinde kullanılan başlıca bitkisel ürünlerdir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir