Pandemi Sürecinde İnternette Neler Oldu! Sanal Dünyanın Hurafeleri


Korona virüsün dünyaya yayılmasıyla beraber herkes bir telaş içine girdi. Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan etmesiyle beraber birçok insan işlerini, öğrenimini evden devam ettirmek zorunda kaldı. Bu süreçte insanlar sürekli bir arayış içine girdi. Bazıları bu hastalıktan kendini daha iyi şekilde nasıl koruyabilir olurken, bazıları kronik rahatsızlığa iyi gelecek çözümlerin arayışına girdi. Buna benzer birçok aramaların var olduğunu görebiliriz.  

Bazıları ise bu bilgilerin doğruluk payının olmadığını söylerken, kullanmış oldukları yöntemlerin işe yaradığını ve hastalığa iyi geldiğini söyleyenler oldu. Hazırlanan bu reçetelerin; tedavilerde olumlu sonuç verdiğini söyleyenlere, sanal dünyasından eleştiriler yağdı. Bu reçetelerin doğruluk payının olmadığı, kulaktan dolma bilgiler olduğuna değinerek, insan hayatını riske attığını söyleyenler oldu.  

 Peki, Bu Hurafeler Nedir? 

Arı sokmasının korona virüse iyi geldiği yönünde çıkan haberler dikkat çekmeye başladı. Ülke geneline yayılan bu haberin aslında doğru olmadığına Altınbaş Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Mikrobiyolog İpek Ada Alver açıklık getirdi.  

Arama motorunda karşılaşılan bir diğer durum ise; udi hindi otunun çok fazla başvurulduğu tedavi yöntemleri arasında olduğu görüldü. Sosyal medyada bu otun da içinde olduğu reçetelerin hazırlandığı kürler de dikkat çekti. Fakat buna benzer çok fazla paylaşım yapıldığını, birçok insana yanlış bilgiler ulaştığını ve hayati risk taşıdığı görülmüştür.  

Hazırlanan reçetelerin, kürlerin korona virüse iyi gelmediğini, bu gibi reçetelerin doğruluk payının olmadığını; tam aksine insan vücudunda hasarlar meydana getirdiğini hatta organ yetmezliğine yol açtığını söyleyen uzmanlar, böyle yanıltıcı haberlere itibar etmemeleri yönünde uyarı da bulundular.  

 Organ Yetmezliğine Sebep Olan Nedir? 

Dünyanın her yerinde hurafe olarak adlandırılan durum söz konusu. Hurafeler; bilimsel açıdan açıklığa kavuşmamış, kanıtlanmamış durum olarak geçiyor. Henüz bilimselliği açıklanmayan yöntemlere başvuran insanların kendi hayatını riske attığını görmekteyiz. Yanlış kullanılan otlar, bilinçsiz kullanılan ürünler sonucunda organ yetmezliğine yol açtığına şahit olunuyor. Arı sokması ele alındığında; 18 tane kimyasalın vardır ve bu kimyasal insana zarar veriyor.

Sokma sonrasında insanda meydana gelecek alerjilerde gözlerde ve yüzde şişkinlik olduğu gözlemlendi. Bu hastalığın böyle başlayıp daha ciddi sebeplere yol açtığı hatta ölüme sebep olduğunu söyleyen uzmanlar; udi hindi otunun da karaciğer yetmezliğine yol açabilir yönüne konuştu. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir