Pandemi Desteğinde Farklı Bir Boyut! 1544 TL’ye Varan Maddi Yardım Fırsatından Milyonlar Yararlanabilecek!

Ülkemizde ve dünyada ciddi bir şekilde etki yaratan koronavirüs salgını sebebiyle devlet vatandaşa destek vermeye devam ediyor. 2002 yılında % 4 olarak verilen destek 2019 yılında %43 oranında yükseldi. Geçtiğimiz yıl ise bu destek 55 milyar lira olarak yapıldı ve sosyal destekler bu yıl da hızlı bir şekilde yapılmaya devam ediyor. Devletten yapılacak destek ile ilgili son dakika haberler ve detaylar…

Bu yıl için elde edilen son bilgilere bakıldığında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak destek 135 milyon liradan 180 milyona çıkmış olacak.

Genel Sağlık Sigortası Primi Ödemesi Kaç TL Oldu?

Genel sağlık sigortası prim ödemesi hane başı 981 TL’den daha az geliri olan vatandaşlara yapılacak. Bu miktardan daha az gelire sahip olanlar prim ödenmesi için başvuru yapabiliyor. Diğer taraftan evde bakım desteği 672 lira olarak veriliyor. Engelli bakım maaşı 1519 TL, 65 yaş ve üzeri vatandaşa 672 TL, dul kadınlara aylık 275 TL olarak yardım desteği sürdürülüyor.

Vatandaşa Verilen Diğer Destekler

Yapılan tüm destekler yalnızca yukarıda saydığımız desteklerle sınırlı kalmıyor. Devlet tarafından yeni doğan çocuklar için 300 TL, maddi durumu iyi olmayan ailelere aylık 35 TL, eğitim desteği durumu yetersiz olan asker ailelerine aylık 275, 2 ayda 550 TL ödeme, Öksüz ve yetim olduğunu beyan eden vatandaşlara aylık 100 lira destek sağlanıyor. Sağlık sebebiyle tıbbi cihazlara bağlı olarak yaşayan hastaların ev elektrik fatura giderlerine 200 TLye kadar destek verilmektedir. Ayrıca tüberküloz ve SSPE hastaları için vatandaşa 1.460 TL yardım desteğinde bulunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir