Okul Müdüründen Kölelik Talimatları


Yine bir öğretmen başlığı ve mağdur olan öğretmenler… Henüz doğruluğu ispatlanmamış ama elde var olan somut delillerle Şırnak’ın Silopi İlçesinde Kız Anadolu İHL okul müdürünün yayınladığı talimat gündeme bomba gibi düştü. Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri Musa AKKAŞ’ ın iddiasına göre Yayınladığı talimatta okulunda görev yapan sözleşmeli öğretmenleri aşağılayan despot tavırlarla rencide eden okul müdürü henüz olayı yalanlamadı. İşte o talimatta yer alan maddeler harfi harfine aktarıyoruz…
 

1 – Resmiyette rica etmek bir emirdir. İtiraz edilmeden eksiksiz olarak yerine gerilmelidir.
2 – Müdür yardımcıları ve ya müdür tarafından verilen görevler asla sorgulanmayacak. İdarecilere güven duyulacak. Verilen görevlerde bahane sunulması ve ya sorgulanması durumunda öğretmen hak ettiği davranışı görecektir.
3 – İdarecilerle konuşmalarda üsluba dikkat edilecek. Haddi aşıcı cümleler kullanılmayacak.
4 – Sıkıntı çıkaran öğretmen hakkında prosedür ne ise gerekli işlemler uygulanacaktır.
5 – Müdür yardımcılarının verdiği görevler müdür beyin talimatıdır. Onlara karşı çıkılması müdür beye karşı çıkmak olarak algılanacaktır ve gerekli işlemler yapılacaktır.
6 – Memur değil öğretmen olduğumuz unutulmayacak. Eğitim kurumuna herkes sahip çıkacak ve daha iyi olması için herkes fedakarlık yapacak.
7 – Şu anda öğretmenlik için kontrol sürecindesiniz. Henüz tam manasıyla öğretmen olmuş değilsiniz. Davranışlar ona göre olacak.
8 – Amire selam vermek yükümlüktür. Kasten verilmediği taktirde cezası vardır. Müdür bey uyardı diye küsmek, kızmak veya trip atmak ergenlik göstergesidir ve bir öğretmene uygun davranışlar değildir. Aynı zamanda meslektaşlarıyla selamlaşmak insanlık görevidir.
9 – Yönetmelikler okunup öğrenilecek. İdarenin verdiği görevlerde kanuna aykırı bir durum yoktur. Bu konuda idareye güven duyulacak.
10 – Danışman öğretmenler aday öğretmenlerini kontrol edecek. Aday öğretmen he türlü soruyu danışmanına soracak. Danışmanın verdiği görevleri müdür beyin verdiği unutulmayacak. Her türlü işler aday öğretmenlere yaptırılabilecek.
11 – Aday öğretmenlerin notları kontrol altında verileceğinden fazladan hiçbir hocaya not verilmeyecektir.
12 – Danışman öğretmen adayın derslerine girecek ve buna itiraz edilmeyecektir.
13 – Okul ortamında bir aileyiz. Ailenin içinde gibi davranılmazsa öğretmen ailenin içinden çıkartılabilir.
14 – Aday öğretmenler her hafta idarecilerimize yapabilecekleri işler olup olmadığını soracaktır. Bu konu takip edilecek.
15 – Yapılan toplantılarda herkes not alacak. Sadece dinleyip gidilmeyecek.
16 – Maddiyattan ziyade kurum düşünülecek.
17 – Öğretmenlik derse girip çıkmak değildir. Görev bilincinin farkına varılsın.
18 – ADAY ÖĞRETMEN ADAYLIĞINI BİLECEK. ADAYLIĞI KALKSA BİLE GEREKLİ VAZİFELERİ YAPMADIĞI TAKTİRDE GÖREVDEN ALINABİLİR. KİMSENİN BU GÖREVDE GARANTİSİ YOKTUR.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir