Ödem ve Tedbir Alınmazsa Vereceği Zararlar


Vücudumuzun herhangi bir bölümünde hücreler arasında bulunan sıvı miktarının fazlalaşmasıyla birlikte baş gösteren ödem problemi genellikle hareket halinde olan el, ayak, bacak ve bileklerde görünür ve ağrı yapar. Tuzun fazla miktarda kullanılması, çeşitli tansiyon ve ağrı kesici ilaçlar, vücudun fazla hareket etmemesi ve böbrek ile karaciğer hastalıkları vücudumuzda ödem oluşumunu tetikleyen faktörlerdir. 
    
Ödem sahibi olan kişilerin bunun tedavisini yaptırmadığı durumlarda karaciğer rahatsızlıklarının baş göstermesi muhtemeldir. Bunun yanında kalp rahatsızlıkları da ödem sebebiyle meydana gelebilmektedir. Bu sebeple vücutta ödem oluştuğu anda doktor kontrolüne gidilmesi gerekir.

ÖDEM TEDAVİSİ İÇİN NELER YAPILMALI?
    
Ödem tedavisi aslında gündelik rutinlerin tam anlamıyla uygulanmasıyla da yapılabilir. Kasları hareket ettirmek amacıyla günde kısa süreli yürüyüşler ödemi atmanıza katkıda bulunmaktadır. Özellikle ayakta oluşan ödemin yok edilmesi için ayaklarınızı kalbinizin hizasından yukarıya kaldırarak biraz beklemekte fayda sağlayacaktır. Bol miktarda su tüketimi ve tuzun azaltılması da yine ödemin yok olmasında etkili yöntemlerdir.

Hareket

Ödemden etkilenen vücudunuzdaki, özellikle bacaklarınızdaki kasların hareket ettirilmesi ve kullanılması, fazla sıvının kalbe doğru geri pompalanmasına yardımcı olabilir. Doktorunuzdan ödemi azaltabilecek egzersizler hakkında bilgi alın.

Yükseklik

Vücudunuzun şişmiş kısmını (bacaklar), günde birkaç kez kalp seviyesinin üzerinde tutun. Bazı durumlarda, uyurken etkilenen vücut kısmının yükseltilmesi yardımcı olabilir.

Masaj

Etkilenen bölgeyi sert fakat ağrı vermeyecek bir basınç uygulayarak masaj yapmak, fazla sıvının o alandan dışarı doğru hareket etmesine yardımcı olabilir.

Tuz alımını azaltın

Ne kadar tuz tüketeceğinizi sınırlamak için doktorunuzun önerilerini izleyin. Tuz, sıvı tutulmasını artırabilir ve ödemi kötüleştirebilir.

Bol bol su için

Su içmeye özen gösterin. Asitli içecekler, alkol ve aşırı şekerli içeceklerden uzak durun.

Uykunuza dikkat edin

Dengeli uyku, ödemi vücuttan uzaklaştırmak için oldukça önemlidir. Günde en az 7-8 saat uyumaya çalışın.

Yeşil yapraklı besinler tüketin

Yeşil yapraklı sebzeler vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Ayrıca posa içeriği yüksek olan gıdaların da bağırsakların çalışmasını artırdığı için, ödemin atılmasına etkisi vardır.

Kilonuza dikkat edin

Fazla kilo, damarlar üzerinde ekstra basınç oluşmasına, dolaşımın yavaşlamasına ve vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir