Normalleşme Desteği ile Her Aileye 900 TL Nakdi Yardım! Normalleşme Desteği Başvuru Şartları

e-SGK işveren, işveren sistemi ile teşviklerden faydalanılacak. Sigortalı tanımlama ekranında yer alan 7252 sayılı 4447 sayılı kanunun geçici 26. madde desteği ile normalleşme desteği başvurusu yapılabilmektedir. Normalleşme desteğine başvuru yapacaklar SGK tarafından bu desteği alacak. Normalleşme desteğine nasıl başvuru yapılır ve konuya dair son dakika haber ve gelişmeleri…

Normalleşme desteği devlet tarafından çok sayıda yapılan destekten yalnızca bir tanesidir. Devlet tarafından sunulan desteklerden yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru işlemlerinin nasıl yapıldığını merak ediyorlar. SGKnın resmi internet sitesi üzerinden normalleşme desteği başvurusu yapılmaktadır. Normalleşme desteğinden kimler faydalanabiliyor diyorsanız 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneği için başvuran ve nakdi ücret desteği ya da çalışma ödeneği aldıkları halde normal çalışma düzenine geçmeleri halinde verilen ödeme olarak iletilmektedir. İşverenlerin normal çalışma düzenine geçtiğini bildirmesi halinde bu ödeme yapılır.

Vatandaşa Devletten Normalleşme Desteği

Devlet tarafından vatandaşın sağlanan desteklerin büyük bir kısmı Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan veriliyor. Bakanlık birimlerinde yardım başvuruları sonuçlandı. Vatandaşa ihtiyaçlarını karşılamaları için gıda, nakit para ve yakacak yardımı ve desteği sağlanıyor. Ancak bu ödemeleri alabilmek için bazı özelliklere sahip olmanız gerekiyor.

Elektrik Yardımı

Elektrik yardımı devlet tarafından vatandaşlara 106 TLye kadar yatırılmaktadır. Bu ödemeler direkt olarak vatandaşın hesabına yapılmamakta fatura ödeme sürecinde fatura tutarından düşürülmektedir. Bu destek için başvuru alınmamakta ve sosyal yardım alan vatandaşlar için otomatik olarak yardım sağlanmaktadır.

Nakit Desteği

Aile Bakanlığı ve sosyal güvencesi olmayanlara veya hiçbir maddi desteği bulunmayan yaşlılara aylık olarak 672 TL yardım ödemesi yaptığı biliniyor.

Gıda Desteği

Gıda desteği temel gıda ihtiyaç malzemelerinin aileye sağlanabilmesi için vatandaşlara düzenli olarak yapılan bir yardımdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bu yardım yapılmaktadır.

Normalleşme Desteği Ne Demek?

Kısa çalışma ödeneği sonrası normalleşme sürecinde haziran ayından itibaren destek verilmeye başlamıştır. Bakanlıktan yapılan açıklama ile birlikte normalleşme desteği bilgisi verildi ve normalleşme desteğinin ne olduğu pek çok vatandaş tarafından merak edildi. Kısa çalışma ödeneği veren iş yeri ve çalışanların normalleşme desteği de alabileceği belirtildi. Peki, bu destekten kimler faydalanır?

1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneği almak zorunda kalan ve bu ücret için başvuru yapmış özel sektör iş yerinde çalışan sigortalı çalışanlar,

Nakdi destek veya kısa çalışma ödeneği aldığı halde normal çalışma düzenine geçmeleri ile verilen bir ödeme sistemidir. İşverenler normal çalışma düzenine geçtiğini bildirdiği takdirde bu ücret yatırılmaktadır.

Mahsuplaşma Ne Demektir? Mahsuplaşma Normalleşme Desteğinde Ne Anlama Geliyor?

Bakan tarafından normalleşme desteği adı altında verilen ödeneğe dair açıklama yapılırken “ücretsiz izinde veya kısa çalışma döneminde geçen aylık ortalama gün sayısı ile asgari ücret üzerinden hesaplanan işveren ve işçi primi tutarına mahsuplaşma yapacağız” şeklinde bilgi verilmişti. Normalleşme desteğinde mahsuplaşmanın ne demek olduğunu pek çok vatandaş merak etti. Kaba bir tabirle “hesaplaşma” anlamı taşıyan bu kelime geçen işgücü ve ücret karşılığının ölçümü olarak tanımlanabilir. Normalleşme desteği için mahsuplaşma yapılarak destek alan tüm vatandaşlar net ücret almaktadır.

Normalleşme Desteği Kaç TL?

Covid-19 salgını ile birlikte çalışanların ve işverenlerin mağdur olmaması adına devlet tarafından verilen desteklerden biri de normalleşme desteğidir. Normalleşme desteği bakan tarafından normal çalışma düzenine geçen çalışanın nakdi ücret desteği ve kısa çalışma desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması halinde işverenlerin SGKya ödeyecek olduğu primlerden 1.103,63 lira hesaplaşma yapılacaktır.

Normalleşme Desteği Başvurusu Nasıl Ve Nereye Yapılır?

Normalleşme desteğine başvuru yapmak isteyenler için 25 Ağustosta SGK tarafından tanımlama yapıldı. Normalleşme desteği başvurusu SGK ekranından yapılmaktadır. SGK sistemi üzerinde yer alan adımları izleyerek bu destek için başvuru oluşturabilirsiniz.

İhtiyacı Olan Herkes 914 TL Yardım Alacak!

Ödemeler Ömür Boyu Sürüyor…Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşa müjde geldi. İhtiyaç sahibi vatandaşlara ödenecek yardım miktarı da 914 TL olarak belirtildi. Vakıflar tarafından yapılan açıklamada muhtaç aylığı yardımından faydalanabilmek için belirlenen şartlar yerine getirildiği takdirde başvuru yapmanız gerekiyor. Aylık 914 TL olarak ödenen muhtaç aylığına her yıl zam yapılıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yaşlılık aylığı, engelli aylığı, bakım aylığı gibi aylıklar yatırılıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir