Nafaka ile İlgili Beklenen Düzenlemede Kısmen Anlaşıldı


Uzun bir süredir gündemi meşgul eden ve onbinlerce boşanmış vatandaşı ilgilendiren nafaka konusuyla ilgili önemli bir adım atıldı. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığının ortak çalışmasıyla ortaya çıkan yeni teklifte süresiz nafakayla ilgili hususta anlaşıldı. Süresiz nafakanın tamamen kalkması beklentisi içinde olanlar için bu konuda kötü bir haber geldi. İki bakanlık arasında yapılan anlaşmaya göre süresiz nafakaya hükmetmek hakimin yetkisi dahilinde olacak. Kadının düştüğü duruma göre değerlendirme yaparak süresiz nafakaya karar verebilecek olan hakim, süreli bir şekilde de karar verebilecek.

2 YIL ZORUNLU HALE GELDİ
    
İki bakanlığın uzlaştığı bir başka konu ise nafaka ödemenin alt sınırı oldu. Uzlaşma sonucu verilen teklifte bir erkeğin boşandığı karısına minimum 2 yıl boyunca nafaka ödemesi zorunlu hale getirildi.
    
En çok beklenen konu ise süresiz verilmeyecek nafakalarla ilgili üst sınır oldu. İki bakanlığı bu konuda henüz uzlaşamadığı ve nafaka ödenmesinin üst sınırıyla ilgili bu belirsizliğin 3. Yargı Paketine kaldığı açıklandı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir