Mustafa Varank Açıkladı: Cumhurbaşkanı’mız Kadın Astronot Gitsin İstiyor!


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı, ülkeyi şuan ki durumdan çok yüksek bir kapasiteye çıkaracak, uzay ekonomisi kapsamında mühim bir hale getirecek program hazırladı. En üst düzeyde ise siyasi sahiplenme de bu işleri daha da kolaylaştırıyor. 3 ülke ile uzay projesi alanında iş birliği için anlaştık. Pakistan ve Azerbaycan ile anlaşmalarımız hâlihazırda imza aşamasına geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın gönlünden geçen ise Türkiyenin göndereceği ilk astronotun bir kadın olmasıdır. En uygun vatandaşımızın bu görevde orada misyonu gerçekleştirmesini sağlayacağız. açıklamalarında bulundu. 

Önümüzdeki 10 Yılın Yol Haritası!

Bakan Varank açıklamalarında Milli Uzay Programı Türkiyenin önümüzdeki 10 yılına ait yol haritası olarak görülebilir. ifadelerinde bulundu. Türkiye Uzay Ajansının ülkemizi mevcut konumundan çıkararak uzay ekonomisi ve uzay alanında pek çok konuda bizi söz sahiplerinden biri haline getirecek. 

Anadolu Ajansı Editör Masasında Milli Uzay Programları ile ilgili gündemdeki soruları yanıtlayan Bakan Varank, uzay çağında olunduğunu ve belli başlı ülkelerin bu çapta çok aktif olduğunu dile getirirken artık sahada bizim de olduğumuza değindi. 

Düzenlenen bu program doğrultusunda ülkemizin 10 yıllık yol haritasının bu istikamette gelişeceğini belirten Bakan Varank, çok fazla eleştiri aldıklarını dile getirdi. 2018 yılında imza atılarak kararname doğrultusunda kurulan Türkiye Uzay Ajansının 2 yıl içerisinde ne yapmış olabileceği konusunda alınana eleştiriler karşısında çok sıkı bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Turistik Değil Bilimsel Bir Misyon!

İlk düzenlenecek olan uzay yolculuğunun turistik amaçlı değil bilimsel bir misyon ilkesiyle düzenleneceği de kayıtlara geçti. Bakan Varank, belirlenen hedeflerin Türkiyeyi uzay yarışında yer alan ülkeler arasında önemli bir konuma taşıyacağını söyledi. 

Doğru zamanda doğru yere yatırım yapılması ile Türkiyenin uzay programı hususunda dünyada gündem haline getirildiğini de dile getirdi, Bakan Varank. Tüm dünyanın Türkiye’nin adımlarını izlediğini ve neler yapabileceğini merak ettiklerini de konuşmasında ifade eden Bakan Varank, ülkemizin daha da güçlendiği vurgusunu yaptı. Türkiyenin çok değerli bir ekonomi üreten ülke konumuna geldiğini de sözleri arasında yer verdi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir