Müjde! 55 Yaşında Emeklilik! İşte Şartlar


Türkiyede birçok çalışan biran önce emekli olup düzenli ve sabit bir maaşa sahip olmak  istiyor. Özelikle emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar erken emekli olabilmek için çıkacak olan bir yasa ve avantajı bekliyor.

Normal şartlarda emekli olabilmek için sigorta giriş tarihinin ve prim gün sayısının belirli bir orana sahip olması gerekiyor. Ancak bazı istisnai durumlarda kişiler erken emekli olabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bazı durumlarda vatandaşlara erken emeklilik fırsatı sunuyor. Bu fırsatlardan en önemlisi sağlık alanında sunuluyor. 

Erken Yaşlanma 

Sosyal Güvenlik Kurumu erken emeklilikte sağlık sorunlarına ayrı bir parantez açarak sağlık sorunu yaşayan çalışanlara erken emeklilik fırsatı sunuyor. Birçok çalışan sağlık sorunu olduğu halde, herhangi bir bilgiye sahip olmadığı için çalışmaya devam ediyor.

Tıpta erken yaşlanma bir sağlık sorunu olarak işlem görüyor. Bu duruma göre erken yaşlanan kişilere, erken emekli olabilme imkânı doğuyor. 4/Alı çalışanlar ve bağkurlular bu imkândan faydalanabilecek. Bir çalışana erken yaşlanma teşhisi konabilmesi için kişide bellek, algı bozukluğu, kavrama kabiliyeti, soyutlama ve seçicilik kavramlarında bozulma veya psikolojik olarak yaşlanma tespit edilmesi gerekiyor.

Bu tespitlerin konulması çalışanın emekli olması için yeterli sayılıyor. Ancak bu durumların nöroloji, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları, psikiyatri, kardiyoloji ve fiziksel olarak sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi gerekiyor. Erken yaşlanma tespiti konan kişiler 5400 prim günü ve 55 yaş şartı ile emekli olabiliyor. 

Kadın Çalışanlarda Yararlanabiliyor 

Engelli bir çocuğu bulunan kadın çalışanlarda erken emeklilik imkânından yararlanabiliyor. Bu durumda kadın çalışanların ödedikleri primin dörtte biri oranında prim gün sayılarına ekleme yapılıyor. Ağır engelli çocuğu olan kadın çalışanlara ayrı bir istisna sağlanarak, pirim sayılarının dörtte bir oranı, emeklilik yaş hadlerinden indirim sağlanarak avantaj sunuluyor. Böylece ağır engelli çocuğu bulunan kadın çalışanlar erken emekli olabiliyor.

Erken emekli olup maaş alabilmesi için kadın çalışanın engelli çocuğu olduğunu, sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi gerekiyor. Erken emeklilik hakkından işe başlamadan önce malul durumda olan çalışanlar da yararlanabiliyor. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir