Meteoroloji’den Kritik Uyarı! Fırtına ve 10 Derece Düşüş


İstanbulluların yakından takip ettiği İstanbula kar ne zaman gelecek konusu İstanbul Valiliğinden gelen açılama ile netleşti. Valilik yaptığı açıklamada İstanbula hafta sonu ile birlikte yoğun kar yağışının geleceğini ve sıcaklıkların 10 derece  birden düşeceğini duyurdu. Karla birlikte fırtına beklentisi de olan İstanbulda vatandaşlardan dikkatli olmaları  istendi. Meteorolojinin yaptığı açıklamada ise İstanbulun ardından Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da yoğun kar yağışı ve fırtınanın etkili olacağı belirtildi.

Yağışların hafta başından başlayarak 3 gün aralıklarla devam etmesi beklenirken, şiddetli fırtınanın da  kar yağışına eşlik etmesi bekleniyor. Ntv Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ” Enteresan olan bu kadar sürecek soğuk hava dalgasıyla  uzun süredir karşılaşmıyorduk. Öyle ki önümüzdeki hafta İstanbul neredeyse tüm hafta boyunca sıfırın altında” ifadesini kullanarak soğuk hava dalgasına dikkat çekti. 

İstanbul Hafta Boyunca Sıfırın Altında 

Meteorolojinin uyardığı kar yağışının İstanbulda  hafta boyunca devam etmesi beklenirken, sıcaklıkların da hafta boyunca sıfırın altında seyretmesi bekleniyor. Meteorolojinin  yayınladığı son haftalık hava durumu tahminine göre  tüm yurdun soğuk hava etkisi altında olması bekleniyor. Marmara Bölgesi ve Anadolunun  tamamında etkili olması beklenen kar yağışıyla birlikte hava sıcaklıklarında sıfırın altına inmesi bekleniyor. Yarın Marmara Bölgesinden başlayarak tüm ülkede sıcaklıklar 10-15 derece birden düşecek.

Kış Tüm Yurtta Etkisini Gösterecek 

Tüm yurtta beklenen soğuk hava dalgasının yarından itibaren yaklaşık 10-12 gün boyunca yurt genelinde  etkili olması bekleniyor. Önümüzdeki hafta salı ve çarşamba günü soğuk havanın etkisini daha da artırması beklenirken vatandaşlara buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuldu. Uzun zamandır böyle  beklenmeyen soğuk hava dalgasının hafta başından itibaren yurda girmesi bekleniyor. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir