Meteoroloji’den Kar Uyarası Geldi! Kaç Gün Daha Sürece


Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği şu günlerde Meteoroloji’den kritik kar açıklaması geldi. Meteorolojiden yapılan son  açıklamada, önümüzdeki günlerde yoğun kar yağışının beklendiği ve bu yağışın yaklaşık 6 gün aralıksız süreceği belirtildi. İstanbul ve çevresinde etkili olacak kar yağışının yüksek kesimlerde 20-30 santimetre kalınlığa ulaşabileceği belirtildi.

Meteoroloji uzmanı Ahmet Uçar sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak  “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde İstanbul ve Marmaranın doğuşu için 6 gün sürekli kar yağışı tahmininde bulunmuş. İnşallah bu sistem çok büyük bir olumsuzluğa neden olmaz” ifadelerini kullandı. Ayrıca vatandaşlara uyarıda bulunan Uçar Don olayı, buzlanma, kardan yol kapanmaları, trafik kazaları, tipi olayı, çığ tehlikesi ve çatı çökmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti. 

İstanbul İçin Uyarı 

İstanbul’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yerini soğuk hava ve kar yağışına bıraktı. Uzmanların yaptığı açıklamalarda kar yağışının 6 gün boyunca aralıksız devam edeceği belirtildi. Birçok vatandaşın merak ettiği kar felaketimi geliyor korkusunun yersiz olduğunu belirten meteoroloji uzmanları kar yağışının kuvvetli olacağını ancak bunun bir felaket düzeyinde olmayacağını belirtti. Uzmanların bu yorumu vatandaşların azda olsa rahatlamasını sağlasa da yağışların İstanbul ve çevresinde 6 gün boyunca şiddetli olacağı belirtildi.  

Yükseklerde 20-30 Santimetre 

Yoğun kar yağışının beklendiği İstanbulda kar kalınlığının yüksek kesimlerde 20-30 santimetre olması bekleniyor.  24 saat içinde büyük bir hava değişimi yaşayan İstanbul sıcaklıkların iyice düşmesiyle trafikte zor anlar yaşadı. Meteoroloji uzmanları sürücülere uyarıda bulunarak kış lastiksiz trafiğe çıkmamaları gerektiği hhatırlattı.

Trafik Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise kar lastiği olmayan sürücülere cezai işlem uygulanacağı belirtildi. İstanbul ve Marmara çevresinde etkili olacak kar yağışının bir hafta boyunca devam etmesi bekleniyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir