Mandalina’nın Çekirdeğindeki Tehlike Açıklandı


Kışın soğuklarının iyiden iyiye kendini hissettirdiği bu dönemde mandalinanın tezgahlarda daha sık karşımıza çıktığını görüyoruz. Birçok faydası olan mandalinanın çekirdeğiyle birlikte yenmesi durumunda ise sağlığımızı olumsuz etkileyecek tehlikeler bizleri bekliyor.
    
Bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasını sağlayan ve içerdiği C vitaminleriyle vücuda adeta hayat veren mandalina, kanser tedavisinde dahi önerilen bir gıda. Sayılamayacak onlarca faydasının yanında yerken dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik tarafından yapılan açıklamada mandalinanın çekirdeğinin yenmesiyle birlikte midede çözülemeyen bu maddenin apandisti tıkadığı açıklandı.
 

MANDALİNA YERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR
    
Mandalina yerken bu konuya çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Müzeyyen Çelik, sırf bol miktarda mandalinayı dikkatsiz yediği için apandist ağrısıyla hastanelerin acillerine koşan yüzlerce vatandaşın olduğunu söyledi. Özellikle kış aylarında yaygınlaşan mandalina tüketiminde bu hususun önemini vurgulayan Diyetisyen Çelik, benzer dikkati farklı meyvelerin çekirdeklerinde de gösterme tavsiyesinde bulundu.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir