Kış Depresyonuna Yakalanmamak İçin Alınacak Tedbirler


Aralık ayına girilmesiyle birlikte hava değişiminden ötürü grip, nezle gibi bir takım hastalıkların yanı sıra, bazı psikolojik hastalıklar da bu dönemde insanları tehdit edecek.
    
Sonbahar aylarının bitmesiyle birlikte başlayan kış aylarında sıklıkla görülen rahatsızlıklardan bir tanesi kış depresyonudur. Tıbbi olarak “Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu” olarak literatüre geçen bu hastalıkta insanlar kış aylarında daha çok ekmek gibi karbonhidrat yükü yüksek gıdalarla beslenmeye başlar ve kilolarında gözle görülür artışlar yaşanabilir.
    
Konuyla ilgili açıklama yapan Uzman Psikolog Sema Sözer, kış aylarına girildiğinde vücuda giren güneş ışığı miktarında büyük bir düşüş olduğunu, bunun da mutluluk hormonu salgılanmasını azalttığı belirtildi. Tüm bu yaşanılan olumsuzlukların nihayetinde depresyona sebep olduğunu söyleyen Sema Sözer, kış aylarında eve kapanmak yerine mümkün olduğu kadar dışarı çıkılması gerektiğini belirtti.

EGZERSİZ YAPIN
    
Özellikle çalışma ortamlarında loş ışığa maruz kalan insanlarda daha sık kış depresyonu görüleceğini söyleyen Sema Sözer, kısa süreli egzersizler yapmayı ve sık sık arkadaş çevresiyle zaman geçirmeyi tavsiye etti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir