Kirasını Ödeyemeyen Esnafa Müjdeli Haber Geldi


Pandemi şartları nedeniyle birçok vatandaş kiracısı olduğu iş yerlerinin kirasını ödemez duruma geldi. Bu sebepten ötürü Bursa’da restoran işleyen bir kiracı 23 bin TL olan kirasını ödeyemediğini ileri sürerek dava açtı. Kirada yüzde 50 indirim talep eden kiracı, kıtasının yarışı olan 11 bin 500 TL’yi ödemesi karar verildi.

Mahkemeden Emsal Karar Çıktı

Bursa 4. Bölge Adliye Mahkemesi kirasını ödeyemeyen esnaf için emsal bir karar verdi. Pandemi sebebiyle kirasını ödemekte zorluk çeken esnaf kirada yüzde 50 oranında mücbir sebep indirimi yapılmasına karar verdi. Bu kararı yorumlayan hukuk uzmanı Doç. Dr. Umut Yeniocak emsal bir karar olduğunu ve pandemi şartları gerekçe göstererek kiracı olan esnafların indirim talebi için dava açabileceğini belirtti. Bu davanın açılımı ise uyarlama davası olarak geçiyor.

Pandemi İle Taksitlendirme ya da Erteleme Hakkı Geliyor

Son yılda gündemde olan covid- 19 salgını birçok işletmeye kepenk kapattırdı. Salgın dolasıyla faaliyetlerini durdurmak ya da kısıtlamak zorunda kalan kiracılar, kira bedelinde indirim talebinde bulunabilecekler. Ayrıca Doç. Dr. Umut Yeniocak kiracıların kiralarını erteleme ya da taksitlendirme için de mahkemeye başvurma hakları olduğunu belirtti. Yeniocak konut kiralarında kiracı salgın sebebiyle işini kaybetmiş ya da iş yerini kapatmış ise kirada indirim talebiyle ya da taksitlendirme için uyarlama davası adı altında mahkemeye başvurabileceğini ekledi.

Kira Ödeyememek Kusur Sayılmıyor

İşyerleri şuan içinde bulunduğumuz salgın gibi olağanüstü durumlarda kapatılan ve kullanılmaması sebebiyle kira ödemeyen esnafların durumu hukuken kusur sayılmıyor. Hukukçu Doç. Dr. Umut Yeniocak, iş yerinin kapatılmasının kiracıların kendi kusuru olmadığından iş yerleri sahiplerinin tam kira talep etmelerinin hukuken kabul edilemez olarak yorumladı. İş yeri sahiplerinin daha anlayışlı olmalarını beklediklerini belirtti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir