Kar Yağışı Ne Zamana Kadar Sürecek? Akom Açıkladı


İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak çalışan Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından yapılan açıklamada ise, devam eden kar yağışında azalma olacağını belirterek ertesi güne tamamen etkisinin biteceğini belirtti. Bu şekilde devam eden kar yağışı ile yerler 4-8 cm kalınlığında karla kaplandı.

Uzun zamandan beri böyle bir soğuk yaşamayan Türkiyede yer yer kar yağışı devam ediyor. Merak edilen ise karın ne zaman duracağı. İstanbulu etkisi altına alan kar, yer yer yağışta değişiklik gösterdi. Beklenen kuzey yönünden gelen soğuk hava kütleleri farklılık gösterse de İstanbul ve belirli şehirlerde de hissedildi.

İstanbulu Etkisi Altına Alan Kar Ne Zaman Bitecek?

Yakın süreç içerisinde görülen soğuk hava dalgası her zaman etkisini göstermeye devam ediyor. Azalma göstermeyen kar yağışı İstanbulu kısa süreliğine etkisi altına almaya devam etmekte. Soğuk hava dalgasının birkaç gün içerisinde azalacağı ve sulu kar ve yağmura bırakacağı söylendi. AKOM tarafından verilen bilgilere göre birçok evin çatısı uçtu ve ağaçlarda devrilme yaşandı.

Yıkılan ev çatıları ise ev sahiplerini isyan ettirdi. Beklenen soğuklar birçok vatandaşın soğukta yaşadıkları sıkıntı ile de mücadele etmeleri belediyeyi harekete geçirdi. Bir sürü evsiz vatandaşın soğukta kalması da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bir çalışma ile evsiz birçok kişiye sıcak bir yer olarak spor kompleksinde ağırlanmaya devam ediliyorlar.

Soğuk Hava Dalgası Ne Zaman Gidecek?

Birçok şehir de etkisi altına alan karın yağması ile birlikte bir sürü yer için kar tatili uyarısı verildi. Uyarı verilen şehirler arasında ise, Sinopta eğitim kurumlarına 2 gün kar tatili ilan edildi. Fırtınanın etkisi altına aldığı şehirler arasında Ordu, Konya, Sinop, Trabzon, Giresun ve Niğdede etkisini en fazla hissettirdiği yerler arasında gelmektedir. Okulların ise kursları için yüz yüze eğitime 2 gün ara vereceği MEB tarafından ilan edildi. Rizede de vali tarafından açıklama yapılmasıyla kar tatili kesinlik kazanmış oldu. Birçok şehri etkisi altına alan kar fırtına şeklinde yağması da vatandaşları zor durumda bıraktı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir